TGC 2024 Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı

Sedat Simavi Ödülleri’nde Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Karikatür, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Spor olmak üzere dokuz dalda ödül veriliyor. 

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 48 yıldır verilen ödüllere başvurular başladı. TGC Sedat Simavi Ödülleri için başvurular 30 Eylül 2024 Pazartesi günü saat 17.00’de sona erecek. 

TGC Tolga Şardan’ın duruşmasını izledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu; TGC üyesi, Basın Özgürlüğü Ödülü sahibi ve T24 yazarı Tolga Şardan’ın “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu yargı raporunda neler var?” başlıklı haberi nedeniyle yargılandığı duruşmasını izledi. 9 Temmuz 2024 Salı günü Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı’ndaki  2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasını  TGC Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Sibel Güneş takip etti.

TGC: Siyasetçilerin gazetecileri tehdit etmesi suçtur

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazetecilere yönelik tehditlerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, gazetecilere yönelik tehditlerin hukukta olmayan, her an bir gazeteci cinayetine yol açacak kadar tehlikeli bir özgürlük olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

TGC 2024 Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında gazeteci Timur Soykan’a verildi. Kurum dalında ise Deprem Bölgesindeki Gazeteciler ödüllendirildi. Ödülü Meslek Örgütleri ve TGC il Temsilcileri Deprem Bölgesindeki gazeteciler adına alacak.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer görülenler belli oldu.

TGC’den Açık Radyo’nun lisansını iptal eden RTÜK'e tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “Toplumda çok sesliliği, yurttaşların haber alma hakkını ve kamu yararını gözetmesi gereken RTÜK, ‘Toplumu kin ve düşmanlığa tahrikten beş gün program durdurma cezasına uymadığı gerekçesiyle’ Açık Radyo’nun lisansını iptal ederek basın özgürlüğüne yine zarar vermiştir. Türkiye'deki gazetecilerin, radyo ve televizyonların görevi iktidarı memnun etmek değildir. RTÜK’ü Anayasa’ya uymaya ve normalleşmeye çağırıyoruz” dedi. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

TGC dört gazetecinin hedef gösterilmesini kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Türkgün Gazetesinin manşetinde Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yaptıkları haberler nedeniyle gazeteciler #Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Timur Soykan ve Barış Terkoğlu’nun hedef gösterilmesini kınadı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

TGC: Siyasetçilerin gazetecileri tehdit etmesi suçtur

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı. Son dönemde gazetecilerin isimlerini ve kurumlarını sayarak hedef gösteren ve tehdit eden siyasetçileri kınadı. Bugüne kadar hedef gösterildiği için öldürülen 67 gazeteci bulunduğuna dikkat çeken TGC Yönetim Kurulu “Siyasetçiler sorumlu davranmazlarsa yeni bir gazeteci cinayeti olması an meselesidir. İktidar ve muhalefet temsilcileri normalleşme çalışmalarına gazetecileri tehdit edenleri kınayarak, cezalandırılmalarının yolunu açarak başlamalı” dedi. Açıklamada görüşler yer aldı;

TGC 78. Kuruluş Yıl Dönümünü kutladı

Türkiye’nin en büyük gazetecilik meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 78. Yılında üyelerinin ve basın meslek örgütü temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin güncel sorunları ve mesleğin geleceği ele alındı.

TGC 78. Kuruluş Yıl Dönümünü kutluyor

Türkiye’nin en büyük gazetecilik meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 78. Yılında üyelerinin ve basın meslek örgütü temsilcilerinin katılacağı bir toplantı düzenliyor.

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kuruluşu’nun 78. yılını bir toplantı ile kutluyor. Kuruluş Yıl Dönümü Toplantısı 10 Haziran 2024 Pazartesi günü saat 14.00’de TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılacak.