TGC: Kenan Akın’ın ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz

İstanbul -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Yönetim Kurulu üyelerinden, 2015 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Kenan Akın 30 Aralık 2020 Çarşamba günü vefat etti.

TGC Yönetim Kurulu, Cemiyet üyesi Türkan Akın’ın da eşi olan Kenan Akın’ın ölümünün ardından bir baş sağlığı mesajı yayınladı. Mesajda “Önceki Yönetim Kurulu üyelerimizden Kenan Akın’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.  Uzun yıllar gazetecilik mesleğine başarıyla hizmet veren Kenan Akın’ın ailesinin ve arkadaşlarının acısını paylaşıyor, sevenlerine sabır diliyoruz” denildi.

Kenan Akın’ın cenazesi 31 Aralık 2020 Perşembe günü öğleden sonra Ulus Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

KENAN AKIN KİMDİR?

1944’de Mardin’de doğdu. 1959’da Yeni Mardin Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu. 1959-60-61 yıllarında Tercüman, Tasvir, Öncü ve Türkiye-Spor gazetelerinde taşra muhabirliği yaptı. 1961’de Tercüman Gazetesi’ne intisap etti. Tercüman’da aralıksız 20 yıl çalıştı. Bir ara Güneş Gazetesi’nde Yayın Danışmanlığı görevinde bulundu. 1986’da Türkiye Gazetesi’ne Genel Yayın Danışmanı olarak girdi. Daha sonra Genel Yayın Koordinatörü, en sonunda da 4 kez Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Eşi gazeteci Türkan Akın’ın sahibi bulunduğu, Babı Ali Magazin Dergisi’nin 1989 yılından beri Genel Yayın Yönetmenliği’ni de yaptı. 1992-93’te TGRT’de Genel Yayın Koordinatörlüğü görevinde bulundu. 3 Mayıs 1994’te Yeni Günaydın Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni oldu. 1 Ağustos 1994’te Sabah Gazetesi’nde Yazar ve Başkan Danışmanı oldu. 2001’de TV8 Yönetim Kurulu Başkanvekili oldu. 2004’de Tercüman Gazetesi’nde Genel Yayın Danışmanı ve Köşe Yazarlığı yaptı. 2005’de Ortadoğu Gazetesi Genel Yayın Müdürü oldu. 2008’den itibaren 2 yıl 6 News Televizyonu Başkan Danışmanı görevini üstlendi. 75 Medya programı hazırladı ve sundu.

Yeniçağ Gazetesi’nde Köşe yazıları yayınlandı. 12 yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Güncel Gazetecilik” dersleri verdi.

1996 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çeşitli gazetecilik dersleri verdi. İki dönem, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Sanayi Bakanlığı, Reklam Kurulu’nda 3 yıl görev aldı. Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Basılmış 12 eseri bulunuyor. Başta “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti” olmak üzere çeşitli basın kuruluşlarından 15 ödül sahibi. Sedat Simavi Vakfı Jüri Üyeliğinde 12, Muammer Yaşar Ödülleri Jüri Üyeliğinde de, 3 yıl bulundu. 2015 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. Arapça bilen Akın, evli, iki çocuk babası ve iki torun sahibiydi.

ESERLERİNDEN BAZILARI:

Kutsal Vaha, Çölden Gelen Umut, Fizan Fizan Dedikleri, Yeni Bir Libya, Medyatik Türkiye (2000), Filistin Dramı ve Yaser Arafat (2002), Cezayir‘de Fransız Vahşeti ve Ötesi (Attila İlhan‘ın önsözüyle, 2003).