TGC Yönetim Kurulu başsağlığı mesajı yayınladı: "Erdoğan Sevgin’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz"

İSTANBUL-
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, 2009 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı Sahibi Erdoğan Sevgin 1 Kasım 2019 Cuma günü vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun yayınladığı başsağlığı mesajında "Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Erdoğan Sevgin’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" denildi. Erdoğan Sevgin’in cenazesi 2 Kasım 2019 Cumartesi günü öğle namazının ardından Levent Afet Yolal Camisi’nden alınarak Küçükyalı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ERDOĞAN SEVGİN KİMDİR?
1936 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Akşam Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne devam ederken çalışma hayatına atıldı. Türkiye Yayınevi’nin çıkardığı Hafta, Çocuk Haftası dergilerinde sayfa sekreteri, editör olarak çalıştı. Hayat, Ses, Yıllar Boyu Tarih dergilerinde, Hayat ve Aile Ansiklopedisi’nde sayfa sekreterliği, muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1972 yılında Hürriyet Gazetesi’ne geçerek sayfa sekreterliği olarak çalıştı. 10 yıl boyunca gazetenin günlük ve haftalık eklerini hazırladı. Türkiye’nin ilk Kadın Gazetesi sloganı ile Hürriyet Kelebek Eki’ni çıkardı. 1975 yılında Türkiye’nin ilk televizyon dergilerinden olan ‘TV’de 7 Gün’’ ‘ü çıkardı. ‘Tele-Kritik’ başlığı altında televizyon eleştirmenliğine başladı. Hürriyet Dergi grubunda Genel Yayın Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Milliyet Dergi Grubu’nda haftalık ‘Yelpaze Dergisi’’ni yayınladı. Sabah ve Günaydın gazetelerinde mesleğini sürdürdü. Yazılı basından görsel basına geçti. ATV’de 14 yıl boyunca ‘‘Harika Pazar’’ adlı magazin programını hazırladı. Evli ve iki çocuk sahibi olan Sevgin, Basın Şeref Kartı taşıyordu. TGC 2009 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.