Meslek örgütlerinden gazetecileri tutuklamaya tepki

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun Dönem Sözcüsü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını biliyoruz. Ama umudumuzu da kaybetmiyoruz” dedi.

İSTANBUL – Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasının katılımcılarından Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar-yayıncı Ahmet Nesin'in tutuklanmasının ardından tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun Dönem Sözcüsü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto,  Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç,   DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci sivil toplum örgütü temsilcileri destek vermek amacıyla Özgür Gündem Gazetesi’nin önünde bir araya geldi. Gazeteciler basın açıklaması yaptı.

BAŞKAN OLCAYTO: DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şöyle konuştu:

“İktidar, artık dur durak bilmiyor. Son gelinen noktayla üç arkadaşımız daha cezaevinde.  Tutuklananlardan Erol Önderoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin üyesi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de Türkiye Temsilcisi. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı. Ahmet Nesin, Aziz Nesin’in mirası.  İsimlere bakıldığında bu arkadaşların tutuklanmak için özellikle seçildiğini söylemek gerekiyor. Özgür Gündem Nöbeti’ne hepimiz katıldık. Ben yazıyla katıldım. Arkadaşlar nöbet tutarak katıldı. Son derece saçma bir soruşturma var. Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını biliyoruz. Ama umudumuzu da kaybetmiyoruz.”

 UĞUR GÜÇ: GAZETECİLİĞİ YOK ETMEK İSTEYENLERE KARŞI DAYANIŞMALIYIZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, şöyle dedi:

“3 arkadaşımız tutuklandı. Bu savaşa davettir. Biz hep bir arada gazeteciliği yok etmek isteyenlere karşı dayanışmak zorundayız. Gazetecilerin umursamaz tavırları yüzünden bu hale geldik. Biz bir arada gerçeğin pelinde, gerçeğin kalemi olarak yazmaya devam etmek zorundayız. Hep birlikte dayanışmaya devam ediyoruz.”

39 GAZETECİ CEZAEVİNDE

DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, konuşmasında şu görüşleri paylaştı:

“Zor günlerden geçiyoruz. Biz gazeteciler görüyoruz. Toplumun çoğunluğu göremiyor. Basının üzerinde ifade özgürlüğü üzerinde çok ağır bir baskı var. Biz meslek örgütleri olarak bu baskıya karşı elimizden geldiğince mücadele etmeye çalışıyoruz. Yasaklı bölgelere gittik. Haber nöbetleri tuttuk. Kurulduğu günden beri gazetecilik tarihinin en ağır baskıları gören Özgür Gündem Gazetesi’nin sayısız çalışanı katledildi. Binaları bombalandı. Son dönemde art arda dava açılıyor. Çok sayıda aydın, gazeteci, sanatçı bu gazeteye destek verdi. Basın ve ifade özgürlüğü içindi. Her dayanışmacı ifadeye çağrıldı. 6’sı hakkında iddianame düzenlendi ve mahkemeye çağrıldı.  Türkiye’de 39 gazeteci cezaevinde.”