20 gazeteci TGC üyeliğine kabul edildi

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyeleri,  “Geleneksel Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde bir araya geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeliğine kabul edilen 20 yeni üye için rozet töreni düzenlendi.

İSTANBUL -  Geleneksel Ayın Son Pazartesi Yemeği”nde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri bir araya geldi. TGC Lokali’nde düzenlenen yemeğe; TGC Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili Vahap Munyar, Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Yönetim Kurulu Üyeleri İhsan Yılmaz, Göksel Göksu, Niyazi Dalyancı, Yönetim Kurulu Yedek Üyeler Garbis Özatay, Hüseyin Başusta, Ziyneti Kocabıyık, Zeki Efe, Pınar Aktaş, Balotaj Kurulu Başkanı Nuray Özger, Onur Kurulu’ndan Engin Köklüçınar, Onur Kurulu Yedek Üyesi Reha Erus, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç ve Fethi Turgut Erden'in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı

BAŞKAN OLCAYTO: MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, şöyle dedi:

“Zorlu bir üç yıl geçirdik. Gazetecilerin işsiz kaldığı, işten atıldığı, büyük baskı altında kaldığı bir dönemdi. Biz dik durmaya çalıştık. Mücadeleler verdik. Siz de desteğinizle bizim arkamızda oldunuz. Mücadelemiz aynı hızla sürecek.  Bizim davamız partilerle değil. Gazetecilere yapılan muamele ile ilgili. Türkiye’de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kalkmasını istememizi bile  çok görüyorlar. Bu mücadeleyi de elimizden geldiğince sürdüreceğiz. Sizlere destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Destek vermeyen eleştiren arkadaşlara da teşekkür ederiz. Onların da eleştirilerinden yararlanacağız. Türkiye’nin en büyük gazeteciler meslek örgütü olmanın da kıvancını taşıyoruz. Buna layık olmaya çalışıyoruz”

BİR AYDA NELER OLDU?

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, bir önceki ayın son yemeğinden bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve TGC’nin etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Genel Sekreter Güneş, şunları söyledi:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde yaptığı açıklamada, nesnel gazetecilik yapan medya kuruluşlarının ve çalışanlarının hem mali, hem adli, hem de sosyal bir baskıyla kara listeye alındıklarına dikkat çekti. Gazetecilik mesleği suç değildir. Gazetecilerin mesleklerini özgür bir biçimde yapabilir olmaları Türkiye'deki tüm sorunların çözümü için tek seçenektir. Gazete ve gazetecileri açılan yüzlerce dava ile baskı altına almak Türkiye'de demokrasiyi yok etmektedir. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması için çalışacağız. Gazetecileri terörist, gazetecilik faaliyetini terör faaliyeti olarak görme yanlışından Türkiye artık kurtulmalıdır."

 

Açılış konuşmasının ardından rozet törenine geçildi.