Nuh Köklü Davası’nda karar müebbet

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, 17 Şubat 2015’te Kadıköy’de öldürülen gazeteci Nuh Köklü Davası’nın karar duruşmasını izledi. Duruşmada, Nuh Köklü'yü öldürmekle suçlanan Serkan Azizoğlu'na müebbet cezası verildi.  

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde portresi yer alan ve öldürülen 65. Gazeteci olan Nuh Köklü’nün karar duruşmasıAnadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Duruşmayı; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş,  Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Nuh Köklü’nün eski eşi Sibel Köklü, CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti, Gazeteci Nuh Köklü'yü öldürmekle suçlanan Serkan Azizoğlu'na ‘kasten adam öldürmekten’ müebbet cezası verdi. Sanığa indirim de uygulanmadı. Mahkeme heyeti, Azizoğlu'na yardım ettiği öne sürülen Nazım Coşanar'ın ise "kasten öldürmeye yardım etme" suçundan eylem sabit görülmediği gerekçesiyle beraatine karar verdi.

SİBEL GÜNEŞ: ÖLDÜRÜLEN 65. GAZETECİ

Duruşmayı izleyen ve kararı değerlendiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, şunları söyledi:

“Sevgili Nuh Köklü, Türkiye’de öldürülen 65. Gazeteci. TGC Basın Müzesi’nde her siyasi görüşten öldürülmüş 65 gazeteci var. Biz en başından beri Nuh Köklü’nün öldürülmesini sıradan bir cinayet olarak hiç görmedik. Gerçekten bir nefret cinayeti.  Verilen kararın Türkiye’de  politik iklime yaslanarak nefret suçu işleyen herkese örnek olmasını diliyorum. Diğer sanık açısından bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

UĞUR GÜÇ: MESAİ ARKADAŞIMIZDI

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, şöyle dedi:

“Nuh Köklü,  Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın üyesiydi. Gazeteci arkadaşımızdı. Birlikte mesai yaptığımız meslektaşımızdı. Kalbimiz soğumadı çünkü Gezi’den sonra siyasilerin söylediği söylemlerin yol açtığı bir nefret cinayeti bu. Azmettirenler var. Azmettirenler de yargılandığında da belki kalbimiz soğur.”