TGC Başkanı Turgay Olcayto, Nuh Köklü’nün davasını izledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, 17 Şubat 2015’te Kadıköy’de öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün duruşmasını izledi. Savcı, Serkan Azizoğlu'nun 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Duruşma, 27 Mayıs’a ertelendi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde portresi yer alan ve öldürülen 65. Gazeteci olan Nuh Köklü’nün davası devam ediyor. Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmayı; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Nuh Köklü’nün eski eşi Sibel Köklü, Nuh Köklü’nün annesi Çiğdem Köklü, ablası Hüsniye Köklü, kız arkadaşı Ferda Sayın ve avukat Naciye Demir’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

"KARA KAN DÜŞMÜŞTÜR"

Duruşmayı izleyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:

“Nuh Köklü öldürüldüğünde New York Times Gazetesi’nin de çok iyi vurguladığı gibi kara kan düşmüştür. Türkiye'de gençlerin eğlenmesini, gülmesini istemeyen bir takım çevreler var. Bu bakımdan Nuh'un öldürülmesi hem bir gazeteci arkadaşımızın öldürülmesi, hem de bir nefret söyleminin nerelere varacağının görülmesi açısından bizim için çok önemliydi. Savcının mütalaası bizi de tatmin etmiş gözüküyor. Umuyoruz diğer gazetecilere yönelik açılan davalar da bu kadar kısa sürede sonuçlanır.”

 Duruşma sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan Köklü ailesinin avukatı Ümit Abanoz "Kasten adam öldürme" suçundan mütalaa verildiğini belirterek, "Bunun yaptırımı müebbet hapis cezasıdır. Bizim de beklediğimiz bir mütalaaydı ve bütünüyle katılıyoruz, yerindedir ve doğrudur. Mütalaa genel olarak bizi ve aileyi tatmin etmiştir. Önümüzdeki celsenin karar duruşması olmasını bekliyoruz" dedi.

DURUŞMA 27 MAYIS’A ERTELENDİ

Mahkeme Heyeti Başkanı, Adli Tıp Kurumu'ndan sanık Serkan Azizoğlu'nun akıl sağlığının yerinde olduğu ve olay sırasında cezai sorumluluğunun tam olduğuna dair rapor geldiğini söyledi. Mütalaada Serkan Azizoğlu'nun Nuh Köklü'yü bıçakla öldürdüğü belirtilerek "Kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması, diğer müştekilere karşı işlendiği belirtilen "Silahla tehdit", "Silahla kasten yaralamaya teşebbüs" ve "Hakaret" suçlarından da ayrıca cezalandırılması talep edildi. Tutuksuz sanık Nazım Coşanar'ın ise "Kasten adam öldürmeye yardım etmek" suçunu yardımcı olma kastıyla hareket ettiğine dair kesin bir delil olmadığını belirten savcı, Coşanar'ın beraatına karar verilmesini talep etti.  Mahkeme heyeti, Sanık Azizoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar vererek avukatlara mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre verilmesini kararlaştırdı. Duruşma 27 Mayıs tarihine ertelendi.

  NUH KÖKLÜ’NÜN FOTOĞRAFI TGC BASIN MÜZESİ ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER GALERİSİ’NE EKLENMİŞTİ

Kadıköy'de kartopu oynarken bir esnaf tarafından 17 Şubat 2015 günü bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklenmiş, fotoğrafı, TGC Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne, 7 Ağustos 2015'te düzenlenen bir törenle asılmıştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  gazeteci Nuh Köklü’nün öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada “Nuh Köklü’nün öldürülmesi, halkı birbirine düşman etmeye yönelik ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ söyleminin yarattığı en kötü sonuçlardan biridir. Nefret cinayetidir. Siyasetçileri halkı birbirine düşman etmeye yönelik açıklamalardan vazgeçmeye, sorumlu davranmaya, demokrasiyi geliştirmeye, barışı ve kardeşliği sağlayacak adımlar atmaya davet ediyoruz” demişti.