TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciler özgür haber yapabilmeli

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Basın Yayın Bölümü öğrencileri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ni ziyaret etti.  Ziyarette TGC Başkanı Olcayto, “Gazeteciliğin daha iyi yere gelebilmesi, batılı normlara uygun gazetecilik yapılabilmesi için çalışıyoruz” dedi.

 İSTANBUL – Türk basın tarihinin hafızası olarak nitelendirilen Çemberlitaş’taki TGC Basın Müzesi, öğrencilere kapılarını açmaya devam ediyor. Basına emeği geçmiş kişilerin anı eşyalarından basın teknolojisinin gelişim sürecine kadar gazeteciliğe dair A’dan Z’ye her türlü bilginin bulunduğu TGC Basın Müzesi, özellikle iletişim öğrencilerine basın tarihi ile ilgili bilgileri görerek öğrenebilme imkanı sunuyor. Müze, yıl içinde Türkiye’nin dört bir yanından üniversite ve lise öğrencileri ağırlıyor. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Utku Şensoy, Serdar Dimli, Muzaffer Yazıcıoğlu ile Doç. Dr. Funda Erzurum’un koordinatörlüğünde Basın ve Yayın Bölümü’nün 3 ve 4. sınıfından 14 öğrenci Basın Müzesi’ni ziyaret etti. Ziyarette; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Basın Müzesi Müdiresi Saadet Altay, Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk hazır bulundu.

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto,  TGC’nin Önceki Başkanlarını saygıyla anarak sözlerine başladı. Olcayto, şunları dile getirdi:

“Gazetecilik,  sıkıntılı, yapılması zor bir meslek. Ancak doğru yapıldığında, halkın haber alma kanallarını açık tuttuğunuzda onurlu bir meslek. Türkiye’de gazeteciliği konuşuyoruz ama aslında sistemde arıza var. Can Dündar ve Erdem Gül’ün iddianamesinde meslektaşlarımıza önce ‘casus-vatan haini’ denildi, ‘devlet sırrını açıkladılar’ denildi. Sonra müebbet hapis istendi. Sonunda da meslektaşlarımıza beş yıl ceza istendi.

Biz bu kadar sorunlu ve baskıcı bir dönemi hiç görmedik. Gazetecilik halkın sorunlarını ortaya koymak, sorunları paylaşmak içindir. Siyasetçilerde tek tip meslek örgütü, tek tip gazeteci, tek tip gazete düşüncesi var. Bu dönem kadar gazetecilik sıfatıyla, dalkavukluk yapan, arkadaşlarını ihbar eden insanlar görmedim. Gazeteciyseniz düşünen sorgulayan insanın umutsuz olmak gibi bir lüksü yok. Umutlu olacağız.  İktidarlar gidecek ama gazetecilik hep kalacak. Gazeteciliği daha iyi hale getirmeliyiz.

TGC BAŞKANI OLCAYTO: KALEMİNİZİ SATMAYIN!

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1946 yılında kuruldu. 1946, demokrasiye ilk adımın atıldığı, demokrasi sancılarının yaşandığı bir dönem. Sedat Simavi ve arkadaşları o zamanki adı ile İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’ni kurdu.  Gazetecilik hayatında Sedat Simavi’nin özel bir yeri vardır. Hürriyet’in de kurucusu da olan Sedat Simavi aynı zamanda tutkulu bir karikatürist. Türkiye’nin işgal altında olduğu dönemde saraya karşı muhalefet etmiş, Mustafa Kemal’i destekleyen yazılarıyla biliniyor. ‘Gazetecilik önemli bir meslektir. Çok baskı görürseniz kaleminizi kırın ama sakın satmayın’ sözü bizim için rehberdir. Etrafımıza baktığımızda, kalemini satan çok insan görüyorsunuz. Gazeteciler kalemlerini satmamalı!”

 TGC GAZETECİLERE HUKUKSAL DESTEK VERİYOR

Başkan Olcayto, yaptıkları çalışmalarla ilgili ise şu bilgileri verdi:

“2010-2016 yılları arasında 300 arkadaşımız cezaevine girdi. Gazetecilere Özgürlük Platformu’nu kurduk. 2 ayda bir başkanı değişiyor.  Ahmet Şık’ın o dönemde daha taslak  halindeki kitabı bile toplatıldı. Bu süreçte tüm meslektaşlarımızı cezaevinde ziyaret ettik.  Arkadaşlarımızla görüştük. Ancak gittikçe gazetecilerle görüşmek zorlaşıyor. Erdem Gül ve Can Dündar’ı ziyaret etmek istedik, izin vermediler. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Uluslararası Gazeteciler Sendikası, DİSK-Basın İş ile de çalışmalar yapıyoruz. Gazetecilerin özgür haber yazabilmesi, gazeteciliğin daha iyi yere gelmesi batılı normlara uygun gazetecilik yapılabilmesi için çalışıyoruz. Biz de gazeteyi çerez olarak görüyorlar. Propaganda aracı olarak görüyorlar. Şimdi gazeteler bedava dağıtılıyor. O hale geldik. O hale gelince de haber gizlemek kaçınılmaz oluyor. Gazete patronlarının mutlaka iktidarla ilişkileri var. Arayı bozmak istemiyor. Bu tabii gazetecilik değil. Bir diğer konu da sansür. Mahkeme yasaklarıyla, iktidar yasaklarıyla haberler sansürleniyor. Asıl korkutucu olan kafalardaki sansür. Eğer gazeteci her düşündüğünü rahatça ifade edemiyorsa kendine oto sansür uyguluyor.  Gazeteciler işsizlik tehdidiyle karşı karşıya. İşten çıkarılan meslektaşlarımızın çoğu nitelikli. TUİK verilerine göre 7 bin gazeteci işsiz. TGC, üyelerine ayrıca ücretsiz hukuki destek de veriyor.”

SERDAR DİMLİ:  UMUTSUZ OLMAMALIYIZ

Anadolu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serdar Dimli de ziyarette şunları dile getirdi:

“TGC Başkanı Turgay Olcayto ile TRT’de tanıştık.  Ben aslında Ankara gazetecisiyim. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, üye olduğum 2 meslek örgütünden biridir. Gazetecilik bugün en zor dönemlerini yaşıyor ama şartlar değişecek, gelişecek.  O yüzden umutsuz olmamalıyız. Mesleğimizi en iyi şekilde yerine getirebilecek donanıma sahip olmalıyız. ”

Başkan Olcayto, konuşmalarının ardından öğrencilerin sorunlarını yanıtladı.  Toplantı Basın Müzesi’nin gezilmesiyle sonra erdi.