TGS VE TGC'den 1 Mayıs’ta dayanışma yürüyüşü 

Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası,  1 Mayıs'ta işsizlik, fiziksel şiddet, gözaltı ve tutuklanma baskısıyla görevlerini yapmaya çalışan gazetecilerin dayanışması için yürüyüş yaptı. 

 
İSTANBUL - Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası,  1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde Marmara Forumu’nun önünden halk pazarına kadar yürüdü. Yürüyüşe Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş,  Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güven,  Balotaj Kurulu’ndan Mustafa Bakacak, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç,  Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ında aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı. 
 
TURGAY OLCAYTO: 1 MAYIS’IN DEMOKRASİNİN YEŞERDİĞİ BİR GÜN OLMASINI DİLİYORUZ
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'yla ilgili şunları dile getirdi:
“1 Mayıs, uluslararası alanda da kutlanan bir emek, işçi bayramı. 1 Mayıslar Türkiye’de hep engellerle karşılaştı.  1 Mayıs’ın yalnız emek bayramı olarak değil, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı, halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkı için, düşünceyi ifade özgürlüğü için, bütün kurum ve kuralları ile işleyen bir demokrasinin yeşerdiği bir gün olması dileğimiz.”
 
Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç,  “Basın emekçilerinin bayramını kutluyorum. Mecliste işçi ve emekçilerin haklarını gasp edecek yasalar var. Bu yüzden 1 Mayıs’ı bir arada kutlamak çok önemli” diye konuştu.