TGC: “Önceki başkanlarımızdan Cevat Fehmi Başkut’u saygıyla anıyoruz"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, TGC üçüncü başkanı gazeteci-yazar Cevat Fehmi Başkut’un 45. ölüm yılında bir basın açıklaması yayınladı.

 

Basın açıklamasında şu görüşler yer aldı:

 

 “Gazetecilik mesleğinin hemen her dalında emek veren Cumhuriyet Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünü ve yayın yönetmenliğini yürüten Cevat Fehmi Başkut aynı zamanda ülke edebiyatının önde gelen yazarlarından biriydi. Özellikle tiyatro alanında verdiği yapıtları günümüzde de değerinden hiçbir şey kaybetmeden sahnelenmektedir. Paydos, Buzlar Çözülmeden, Harput’ta Bir Amerikalı gibi toplumun kimi sorunlarına yer verdiği tiyatro oyunları toplumun severek izlediği ve dersler çıkardığı eserler olmuştur.

 

1952 yılında Cemiyet Başkanlığına seçilen Cevat Fehmi Başkut bu görevi yedi yıl sürdürmüş özgürlükçü tutumu meslek ilkelerine bağlılığıyla kendisinden sonraki başkanlara örnek olmuştur. Çağdaş gazeteciliğin temellerini atan ve gazeteciliğin gelişmesi yolunda önemli katkılarda bulunan Cevat Fehmi Başkut’u kültür yaşamına yaptığı hizmetler dolayısıyla da minnetle anıyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak 15 Mart 1971 yılında kaybettiğimiz Cevat Fehmi Başkut’un çizdiği yolda gazetecilerin sorunlarına eğilmeyi ve bağımsız, bağlantısız gazetecilik için çalışmayı sürdürmeyi görev biliyoruz.” 

 BAŞKAN OLCAYTO: BASINIMIZIN USTA KALEMLERİNDEN BİRİYDİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise şunları dile getirdi:
 
lkemizin aydınlık yazarlarından Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin 3. Başkanı Cevat Fehmiyi 45. ölüm yılında, saygı ve özlemle anıyoruz. Cevat Fehmi Başkut,  basınımızın usta kalemlerinden biriydi. Cumhuriyet Gazetesinin yayın müdürlüğünü yaptı. Gazeteciliğinin yanı sıra edebiyat, tiyatro oyunlarıyla da ün yaptı. Başkanlığı döneminde TGCnin bağımsız, bağlantısız duruşu savunan ve bunu yön olarak bundan sonraki başkanlara miras olarak bırakan Cevat Fehmi Başkut, bizler için de önemli bir rehber olmuştur. Onun çizdiği yoldan bir yandan gazetecilerin haber alma özgürlüğüne sahip çıkarken bir yandan da Cumhuriyetin ilke ve değerlerine uygun çalışmalar yapmayısürdürüyoruz. Değerli başkanımızı bir kez daha saygıyla anarken, basınımızın ve Türkiyenin kültür yaşamına yaptığı önemli katkılarda dolayı minnetlerimizi sunuyoruz.”