TGC’ye İranlı gazetecilerden ziyaret

İstanbul- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne 20 Mayıs 2021 tarihinde İranlı gazeteciler nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette TGC Yönetim Kurulu’nu Başkan Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş temsil etti. İran Kültür Ataşesi Kourosh Moghtaderi, gazeteciler Mehran Movehed Far, Abbas Aslanı, Mohammad Hadı Mohammadı, Ekrem Ehghaghı Gagoli, Meryam Saları Sedaran, Masoumeh Poursadeghi, Katayon Lamezadeh ile hukuk uzmanı Moeın Eslam, ziyaret eden heyette yer aldı.

Görüşmede Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşu, faaliyetleri, gazetecilerin güncel sorunları, hak ve sorumlulukları ile ilgili bilgi ve görüşler paylaşıldı.

TGC Başkanı Turgay Olcayto toplantıda 1946 yılında kurulan TGC’nin Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü olduğunu söyledi. Kamuya yararlı bir dernek olan 3 bin 850 üyesi bulunan TGC’nin Türkiye’de basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırmak, gazetecilerin haklarını korumak için görev yaptığını belirtti. Başkan Olcayto Cemiyetin Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’yle de evrensel gazetecilik ilkelerine uygun gazeteciliğin yapılabilir olması için mücadele ettiğine vurgu yaptı.