TGC: Burhan Felek’i doğumunun 132. yılında sevgiyle anıyoruz

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Burhan Felek’in doğum gününde bir anma mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’nı 26 yıl süreyle yapan, 70 yıl basında yazılarını sürdüren gazeteci ve spor insanı Burhan Felek’i doğumunun 132. yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz” denildi.

11 Mayıs 1889’da dünyaya gelen Burhan Felek’in adına yeğeni Okşan Atasoy öncülüğünde hazırlanan www.felek.org internet sitesi de yayına girdi.

Burhan Felek Belge Bilgi Merkezi’nin uzun süren çalışmaları sonucu seçilen yazılara ve fotoğraflara artık internetten ulaşmak mümkün.

İnternet sitesi Burhan Felek’in basın hayatı, spor hayatı ve dokümanlar bölümünden oluşuyor. Sitede Burhan Felek’in yazılarına, iş ve özel yaşamına ait fotoğraflarına, gazete haberlerine ulaşmak mümkün.

BURHAN FELEK KİMDİR?

11 Mayıs 1889 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Burhan Felek Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim'in Donanma Dergisi'nde başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi'nin "Don Camillo" dizisini Türkçe'ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi'nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949-1952 ve 1959-1982 yılları arasında iki kez üstlendi. 4 Kasım 1982 tarihinde vefat eden Burhan Felek adına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 37 yıldır Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri'ni düzenliyor.