TGC anma mesajı yayınladı: “Nezih Demirkent yaşamı boyunca meslek dayanışmasını savundu”

1982 - 1992 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yapan Nezih Demirkent’in ölümünün 20. yılında TGC Yönetim Kurulu’nun yayınladığı mesajda:  “Demirkent’in, TGC’nin kurumsallaşmasında,  gazetecilerin dayanışmasında, Anadolu basınının güçlenmesinde öncü rol oynadığına” vurgu yapıldı. Yönetim Kurulu’nun mesajında şu görüşler yer aldı:

“Nezih Demirkent gazetecilerin yardımlaşması, birlikteliği ve dayanışmasına verdiği destekle mesleğimize katkı yapan değerli başkanlarımızdan biriydi. ‘Yaygın ve yerel’ diye ayırmaksızın gazetecilerin birlikteliği için uğraş veren Nezih Demirkent, basın sektörümüzün sağduyuyu temsil eden öncü isimlerindendi. Yaşamı boyunca gazetecilerin meslek örgütlerine destek oldu. Meslek yaşamında, Anadolu basınıyla yaygın basın arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni çağdaş bir yapıya kavuşturmak için çaba harcadı. Gazetecilik mesleğinin belleği olan TGC Basın Müzesi’nin kurulması, Darıca’daki Huzurevi’nin gazetecilere kazandırılması, işsiz gazetecilere kendi olanaklarıyla yayın organlarında yer açması unutulmayacak meslek hizmetlerinden bazılarıydı. 11 Şubat 2001 tarihinde kaybettiğimiz Nezih Demirkent’i özlemle, saygıyla ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz.”

NEZİH DEMİRKENT KİMDİR?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından Nezih Demirkent, 50 yıl gazetecilik mesleğinin içinde bulundu. Uzun bir dönem TGC‘nin Başkan Yardımcılığı görevinde hizmet verdikten sonra 18 Kasım 1982 günü Başkanlığa seçildi. 10 yıl sürdürdüğü bu hizmetten, seçimde adaylığını koymayarak çekildi. Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfını yönetti. TGC‘nin yayın organı Bizim Gazete‘nin aylık olarak yayımını başlattı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu TGC Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi ile TGC Basın Müzesi projelerini gerçekleştirdi. 
Nezih Demirkent 1930 yılında İstanbul’da doğdu. F.Sabiha ve A.Nurettin Demirkent’in oğlu, Haydarpaşa Lisesi’ni ve İÜ Hukuk Fakültesi bitirdi. 1950 yılında Son Saat Gazetesinde mesleğe başladı. Yeni Sabah, Yeni Gazete ve Hürriyet’te, mesleğin çeşitli dallarında çalıştı. Hürriyet Gazetesinde Genel Müdürlük yaptı. Daha sonra Dünya Gazetesinin sahipliğini üstlendi. Fransızca biliyordu. “Sayfa Sayfa Gazetecilik”, “Medya Medya” ve “Salı Yazıları” isimli kitapları yayımladı. Işın Demirkent ile evli ve bir çocuk babasıydı. TSYD kurucu üyesiydi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın Başkanıydı. Basın Şeref Kartı taşıyordu. 11 Şubat 2001’de vefat etti.