TGC: Said Arif Terzioğlu’nu sevgi ve saygıyla anıyoruz

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, usta gazeteci Said Arif Terzioğlu’nun ölümünün 32.yılında bir açıklama yaptı.

TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptığı açıklamada “Gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Said Arif Terzioğlu’nu 11 Kasım 1988’de kaybetmiştik. Değerli büyüğümüzün mesleğimize olan hizmetlerini sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

Said Arif Terzioğlu Kimdir?

1922 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1938 yılında İstiklal Gazetesi’nde başladı. Türkiye Ticaret Postası ve Tanin Gazetelerinde çalıştı. İstanbul’da Yeni Gün Gazetesi’ ni kurdu ve yayınladı. Cumhuriyet Gazetesi’ nde parlamento muhabirliği, savaş muhabirliği, yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği yapan Terzioğlu, Kıbrıs’ a 1958 ve 1963 yılında savaş muhabiri olarak gitti. 1973 yılında merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ ın özel görevlendirmesiyle Türk Ajansı Kıbrıs’ı (TAK) kurdu. TC Parlamento Muhabirleri Derneği kurucusu ve başkanlığı da yapan Terzioğlu, Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanlığı tarafından “gazi” unvanını aldı. Çeşitli basın meslek kuruluşları tarafından düzenlenen yarışmalarda röportaj, seri röportaj, haber fotoğraf, araştırma ve inceleme dallarında “7 altın kalem”, “4 Gümüş kalem” ödülü kazanan Terzioğlu, iki kez de yılın gazetecisi seçildi. 1966 yılında “Basın Şeref Kartı” na değer görüldü. “Yazılmayan Yönleriyle Atatürk”, “Kan, Gözyaşı ve Barış Kıbrıs”, “Türk Ordusu” ve “Atatürk’ün Ahmet Çavuşu” adlı kitapları yayımlandı. Terzioğlu, 11 Kasım 1988 tarihinde Kıbrıs’ta vefat etti.