TGC: Ara Güler’i hiç unutmayacağız

İSTANBUL-  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, TGC üyesi Türk fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden Ara Güler’i yayınladığı mesajla andı.

“Yarım yüzyıl süren meslek yaşamı boyunca çalışmalarıyla fark yaratan, genç foto muhabirlerinin idolü haline gelen Ara Güler’i 17 Ekim 2018’de 90 yaşındayken kaybetmiştik. Büyük ustayı hiç unutmayacağız. Yapıtlarıyla uluslararası alanda da ses getiren değerli fotoğraf ustası Güler, İstanbul’u ve kültürünü yansıtan fotoğraflarıyla belleklerimizde yaşamayı sürdürecek. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi değerli usta Ara Güler’e TGC Yönetim Kurulu olarak şükranlarımızı sunuyoruz”

ARA GÜLER’İN TABLOSU BASIN MÜZESİ’NE ASILMIŞTI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ressam Ebülfez Ferecoğlu’na, Ara Güler'in yağlı boya portresini yaptırmıştı. Portre, TGC ve Basın Müzesi’nin kuruluş yıldönümü olan 10 Haziran 2014 Salı günü düzenlenen törenle gazetecilik tarihine emeği geçmiş ve iz bırakan gazetecilerin tablolarından oluşan Basın Müzesi'ndeki Gazeteci Portreleri Galerisi'ne asılmıştı.

ARA GÜLER: DEMEK Kİ O KADAR MÜHİMMİŞİM

Törende Usta Foto Muhabiri Ara Güler de TGC'ye teşekkür ederek şöyle konuşmuştu.

"Bir kere portrem çizilmiş. Cevat Fehmi Başkut gibi babaların yanına benim portremin de asılması bana büyük bir onur vermektedir. Böyle bir şeyi beklemezdim. Demek ki o kadar mühimmişim. Ben bilmezdim. Şimdi teşekkür etmekten başka bir şey bilmiyorum. Fotoğrafçı olmak kadar fena bir şey yoktur. Hayatım karardı. Çünkü dönüşüme, değişime her şeye dikkat etmek mecburiyetinde kalırsın. Öyle bir meslektir ki her şeye dikkat edeceksin ve ondan netice çıkaracaksın. Bunun adına gazetecilik denir." 

ARA GÜLER KİMDİR?
16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul'un Tiyatro Kurslarına devam etti, film yönetmeni veya oyun yazarı olmak istiyordu.1950'de Yeni İstanbul Gazetesi'nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde eğitim gördü.
1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. 1954'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. 
1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı'na katıldı ve İngiltere'de yayımlanan "Photography Annual Antolojisi" onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi. 1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen "Master of Leica" unvanını kazandı. İsviçre'de çıkan Camera Dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı.
1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan "Young Turkey" adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.
1967'de Japonya'da çıkan "Photography of the World" antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı. Aynı yıl Kanada'da açılan "İnsanların Dünyasına Bakışlar" sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen "Renkli Fotoğrafın On Ustası" adlı sergide; aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.
1970'de "Türkei" adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Newsweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.1971'de Lord Kinross'un "Hagia-Sophia" (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaş günü için yayımlanan "Picasso Metamorphose et unite" adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı.
1972'de Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açıldı.1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra "Yaratıcı Amerikalılar" adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan "Kahramanın Sonu" adlı bir belgesel film çekti.

1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Başarı Ödülleri Yarışması’nda "Foto Muhabirliği" dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı "Fotoğraflar" adlı kitabında yayınlandı.1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı "Mimar Sinan" kitabını fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de "Institute of Turkish Studies" tarafından İngilizce olarak yayınlandı.1989'da "Ara Güler'in Sinemacıları" kitabı basıldı.

1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) "The Sixth Continent" adlı kitabını fotoğrafladı. Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyurdu. İsmet İnönü, Winston Churchill, İndira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, İmogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yaptı ve fotoğraflarını çekti. En ünlüsü fotoğrafçılara poz vermeyen Picasso röportajıydı. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de "Sinan, Architect of Soliman the Magnificent" adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl "Living in Turkey" adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da "Turkish Style" başlığıyla, Fransa'da "Demeures Ottomanes de Turquie" adıyla yayımlandı.
1994'de "Eski İstanbul Anıları", 1995'de "Bir Devir Böyle Geçti", "Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü" fotoğraf kitapları yayımlandı. Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD'de Rochester George Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunuyor. Köln Museum Ludwig'de Das Imaginare Photo Museum'da fotoğrafları sergilendi. 17 Ekim 2018’de İstanbul’da öldü.