TGC: Tarık Dursun’u Özlemle, Sevgiyle Anıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü (2007) ve Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci-yazar Tarık Dursun ölümünün beşinci yılında bir basın açıklamasıyla anıldı.

TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada: “Tarık Dursun’u hem usta bir gazeteci hem de edebiyatımıza büyük katkı sağlayan bir hikâyeci olarak anımsıyoruz. Mesleğimizin çeşitli dallarında uzun yıllar emek harcayan, Türkiye’de yaşamını kalemiyle sürdüren ender isimlerden biri olan Tarık Dursun’un anısı önünde ölümünün beşinci yılında saygıyla eğiliyoruz” denildi.

Tarık Dursun Kimdir?

1931 yılında İzmir’de doğdu. Ortaokulu bitirdikten sonra hayata atıldı. Bir süre sonra gazeteciliğe başladı. Ankara’da Son Havadis, Pazar Postası, Yenigün, Ulus, İstanbul’da Son Posta, Vatan gazetelerinde çalıştı. Senaryo yazarlığının ardından Cumhuriyet Ansiklopedisi’nde görev aldı. Daha sonra Milliyet yayınlarını. Koza yayınlarını yönetti. Kitabevi kurdu ve Kitaplar adlı bir kitap tanıtım dergisi çıkardı. Önceleri şiirle adını duyuran Tarık Dursun K. daha sonra hikaye ve romana yöneldi. Çocuk edebiyatı alanına da ürünler veren Tarık Dursun K. Güzel Avrat Otu adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu 1961, Yabanın Adamları ile Sait Faik 1967, Ona Sevdiğimi Söyle ile 1985 Sait Faik Hikaye, Kurşun Ata Ata Biter romanı ile 1984 Orhan Kemal Armağanını, Ömrüm Ömrüm İle İş Bankası 1987 Edebiyat Büyük Ödülünü, Ağaçlar Gibi Ayakta ile 1991 Yunus Nadi Armağanını, Hepsi Hikaye adlı öykü kitabı ile Sedat Simavi 2006 Edebiyat Ödülünü kazandı, bazı eserleri; roman-hikaye: İnsan Kurdu, Güzel Avrat Otu-Sevmek Diye Bir Şey, Yabanın Adamları, Denizin Kanı, Kayabaşı Uygarlığı, Alçaktan Uçan Güvercin, İmbatla Dol Kalbim, Ona Sevdiğimi Söyle, Kurşun Ata Ata Biter, İyi Geceler Dünya, Ömrüm Ömrüm, Bağışla Onları, Ağaçlar Gibi Ayakta, Aşk Allahaısmarladık, Yaz Öpüşleri, Göl Hafif Çalkantılı Olacak, Geçti Akşam Suları, Hepsi Hikâye. Denemeler: Edebiyat Üstüne Narin, Ben Unutmadan, Kokulu Kentler, Çocuk Edebiyatı: Otobüsüm Kalkıyor, Lafonten Masalları, Bir Küçücük Aslancık Varmış, Yaramaz Kuzu, Deve Tellal Pire Berber İken, İyilikçi Tilki, Hoşça Kal Küçük, Ezop Masalları, Horoz İle İnci Tanesi, Kerem’i Kimse İstemiyor, Kırmızı Kedi. Tarık Dursun 11 Ağustos 2015’de İzmir’de vefat etti.