Usta gazeteci-yazar Yaşar Kemal 25 Şubat 2020 Salı günü saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nde anılıyor. 

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları devam ediyor. Türk Basınının usta kalemlerinden gazeteci-yazar Yaşar Kemal 25 Şubat 2020 Salı günü saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nde anılacak.

Açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun yapacağı 26. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı’nda Yaşar Kemal’in eşi Semiha Baban Yaşar Kemal Vakfı’nın çalışmalarını bir sunumla anlatacak. Moderatörlüğünü Turhan Günay üstleneceği toplantıda Gazeteci-Yazar Fahri Aral, Sinema Yönetmeni-Yazar Arif Keskiner ve Gazeteci-Yazar Barış İnce konuşmacı olarak yer alacak, Toplantıya TGC üyeleri, gazeteciler, akademisyenler ve iletişim fakültesi öğrencileri davetli.

Açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun yapacağı 26. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı’nda Yaşar Kemal’in eşi Semiha Baban Yaşar Kemal Vakfı’nın çalışmalarını bir sunumla anlatacak. Moderatörlüğünü Turhan Günay üstleneceği toplantıda Gazeteci-Yazar Fahri Aral, Sinema Yönetmeni-Yazar Arif Keskiner ve Gazeteci-Yazar Barış İnce konuşmacı olarak yer alacak, Toplantıya TGC üyeleri, gazeteciler, akademisyenler ve iletişim fakültesi öğrencileri davetli. . 

 YAŞAR KEMAL KİMDİR?

(1926-2015) Adana'da doğdu. Mesleğe 1951 yılında İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesi'nin yurt haberler servisinde başladı. Röportajlarıyla geniş ilgi uyandırdı. "Dünya'nın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün" başlıklı dizi röportajı ile Gazeteciler Cemiyetinin Başarı Armağanını kazandı. İlk hikaye kitabı Sarı Sıcak, 1952'de yayınlandı. 1955'de yayınlanan ve ertesi yıl Varlık Roman Armağanını alan İnce Mehmet I ile geniş kitlelere ulaştı. Bu arada Cumhuriyet’te "Bu Pazar" ve "Bu Çarşamba" başlıklı köşe yazıları yayımlanıyordu.

Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilki Orta Direk 1957'de, İkincisi Yer Demir Gök Bakır 19ö3'te yayınlandı. Aynı yıl Cumhuriyet’ten ayrıldı. Yön, Ant, Yeni Halkçı gazetelerinde köşe yazıları yazdı. (1963- 1969) arasında Türkiye İşçi Partisi'nde etkin görevler üstlendi. Türkiye Yazarlar Sendikasına ve Pen Yazarlar Derneğine kurucu başkan seçildi. 1998 yılında Bordeaux Kitap Fuarı "Ecureuil" ödülüne değer görüldü. 2000 yılında Nobel Ödülüne bir kez daha aday gösterildi. Yaşar Kemal'in 29 dile çevrilen eserlerinin yanı sıra yurtiçi ve dışında çok sayıda ödül ve armağanları var. Strasburg Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nce Fahri Doktor ünvanı verilen Yaşar Kemal evli ve bir çocukluydu.

TGC MESLEKTE İZ BIRAKANLAR TOPLANTILARI

TGC Meslekte İz Bırakanlar toplantılarıyla yaşayan ve kaybettiğimiz gazeteci ve yazarların dünya görüşlerini, eserlerini üyeleriyle paylaşmayı sürdürüyor. Bugüne kadar toplantılara konu olan gazeteci ve yazarların isimleri (Düzenlenme tarihine göre sıralanmıştır) 

 1. Şakir Süter / gazeteci-TGC önceki yönetim kurulu üyelerinden
 2. Niyazi Ahmet Banoğlu / Gazeteci- tarihçi- yazar
 3. Semih Balcıoğlu / Karikatürist
 4. Faruk Nafiz Çamlıbel / Şair-yazar
 5. Doğan Nadi / Gazeteci-yazar
 6. Burhan Arpad / Çevirmen-yazar
 7. Hrant Dink / Gazeteci
 8. Uğur Mumcu / Gazeteci-araştırmacı yazar 
 9. Cevat Fehmi Başkut / Gazeteci-tiyatro yazarı- TGC önceki başkanlarından 
 10. Vasfiye Özkoçak /Gazeteci-TGC önceki başkan yardımcılarından  
 11. İlhan Selçuk/Yazar/ Turhan Selçuk/Karikatürist
 12. Oktay Akbal / Gazeteci- öykü yazarı
 13. Necmi Tanyolaç / Gazeteci- spor yazarı- TGC önceki başkanlarından
 14. Yılmaz Öztürk / Gazeteci
 15. Sedat Simavi / Gazeteci- TGC Kurucu Başkanı
 16. Ali Gevgilili / Gazeteci
 17. Oktay Kurtböke / Gazeteci- TGC önceki yönetim kurulu üyelerinden
 18. Onur Belge / Gazeteci - TGC önceki yönetim kurulu üyelerinden
 19. Nail Güreli / Gazeteci – TGC önceki başkanlarından
 20. Hasan Pulur/ Gazeteci-TGC önceki yönetim kurulu üyelerinden
 21. Elif Naci / Gazeteci-ressam
 22. Burhan Arpad / Çevirmen-yazar
 23. Ahmet Rasim- Osman Nihat Akın/ Kadıköylü gazeteciler
 24. Okay Gönensin/ Gazeteci
 25. Haldun Taner/ Gazeteci-yazar