İÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinden TGC Basın Müzesi’ne ziyaret

İSTANBUL-
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne Üniversite öğrencileri tarafından düzenli olarak yapılan ziyaretler devam ediyor.
Son olarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 1. ve 2. Sınıf öğrencileri TGC Basın Müzesi’ni ziyaret ettiler. 20 Aralık 2019 Cuma günü 30 kişilik bir öğrenci grubu Basın Müzesi’ni gezerek bilgi aldı.

Ziyaret sırasında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto öğrencilere Basın Tarihi, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü hakkında bilgi verdi.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ise TGC Basın Müzesi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin tarihçesi hakkında öğrencilere açıklamalarda bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 73 yıldır gazetecilerin meslek örgütü olarak görev yapıyor. 4 bine yakın gazetecinin üye olduğu Cemiyet kültür hayatımıza da kurduğu Basın Müzesi ile katkı sağlıyor.

Kamuya yararlı dernek olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, müzeyi devletten hiçbir yardım almadan kendi olanakları ile sürdürmeye çalışıyor.
Türkiye’deki ilk, dünyadaki sayılı basın müzelerinden olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ndeki eserler, gazetecilik ve basın tarihine ışık tutuyor.

TGC BASIN MÜZESİ’NİN TARİHÇESİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) bünyesindeki Basın Müzesi, Çemberlitaş'taki Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından 1865 yılında Neo-klasik tarzda inşa edilmiş tarihi binada, gazetecilik ve basın tarihi meraklılarını ağırlıyor.

9 Mayıs 1988 yılında hizmete açılan müzenin demirbaşına kayıtlı, aralarında kitap, dergi ve gazete cildinin de bulunduğu 40 bini aşkın obje var.  Ayasofya Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan müzeyi yılda 10 bini aşkın insan ziyaret ediyor.
Müzede Türk gazeteciliğinin başlangıcı, 1828'de yayınlanan Vekayi-i Mısriyye gazetesini, 2. Meşrutiyet ile birlikte yayın ortamına giren gazete ve dergileri, gazetelerin harf devriminden sonraki eski Türkçe ve Latin alfabesinden örnekleri görmek mümkün. Meclisin açılışı, ilk meclis tutanakları, Harf Devrimine kadar olan tüm süreci Basın Müzesi'ni ziyaret edenler görebilir.

Müzede sergilenen eşyalar arasında Sedat Simavi'nin göz banyosunu yaptığı cam kase, Burhan Felek'in eski Türkçe ile yazdığı köşe yazıları, Abdi İpekçi'nin ilk maaşından ayırdığı para, vurulduğu sırada üzerinde olan ve yediği kurşun nedeniyle kırılan kalemi, Çetin Emeç'in vurulduğu sırada üzerinde olan kravat ve son okuduğu kitap, Mehmet Ali Birand'ın saati, Semih Balcıoğlu'nun çizim kalemleri, Turhan Selçuk'un saçından kesilen bir tutam, Orhan Erinç'in Yassıada duruşmalarına giriş kartı gibi her döneme ait çok kıymetli eşyalar bulunuyor.

Gelişen gazetecilik teknolojisinin aşamalarına ev sahipliği yapan İstanbul'daki Basın Müzesi, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Peyami Safa, Namık Kemal, Reşat Nuri Güntekin, Burhan Felek, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Hrant Dink, Mehmet Ali Birand ve 15 Temmuz şehidi Mustafa Cambaz gibi iz bırakmış gazeteci ve yazarların hatıraları ve portreleri ile gazetecilik tarihine yolculuk imkanı sunuyor.