TGC: Necmi Tanyolaç’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz

İSTANBUL-
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Önceki Başkanlarından Necmi Tanyolaç’ın ölümünün 6.yıIında bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu görüşler yer aldı:

‘‘Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Önceki Başkanlarından usta gazeteci ölümünün 6.yıIında Necmi Tanyolaç’ı saygıyla anıyoruz.
Tanyolaç’ın basınımıza ve meslek örgütlerine verdiği katkıyı unutmuyoruz. Spor yazarlarının bugüne gelmesinde de büyük emeği geçen ve genç gazetecilere kalıcı bir rol model olan Necmi Tanyolaç Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurumsallaşma çalışmalarında da önemli adımlar atmıştı. Bir İstanbul özellikle de Büyükada sevdalısı olan Necmi Tanyolaç’ı bir kez daha özlemle anıyoruz. Işıklar içinde olsun. ’’

NECMİ TANYOLAÇ KİMDİR?

1928 yılında İskeçe’ de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde eğitim gördü. Mesleğe 1950 yılında Zaman Gazetesi’nde adliye muhabiri olarak başladı. Son Posta, Milliyet, Tercüman, Güneş gazetelerinde çalıştı. Yazarlık ve Spor Yönetmenliği yaptı. Meydan ve Gözcü gazetelerinde köşe yazıları yazdı. “Arka Pencere”, “Taçsız Kral” ve “8.15 Vapuru” kitapları yayınladı. Spor ansiklopedisi yayınlayan kurulun yöneticisiydi.


Necmi Tanyolaç TGC’de 1969–1976 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği ve 1977–1991 yılları arasında da Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1992 yılı Mart ayında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Başkanlığına seçildi. 1994 Mart’ında Genel Kurulda adaylığını koymayarak görevden ayrıldı. Hizmet süresinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel hakları ve basın hürriyetlerini gölgeleyen pürüzlerin giderilmesi konusunda çaba gösterdi. Ayrıca Basın Müzesi ile Darıca Huzurevi’nin kurulmasında büyük emeği geçti. TGC’nin Ramazan ve Kurban Bayramlarında yayınladığı Bayram Gazetesi geleneğinin basın organları tarafından bozulması girişimine bütün imkanlarını kullanarak direndi. TGC Basın Senatosu Başkanlığı yaptı. Burhan Felek Basın Hizmet Ödüllerini alan ilk Cemiyet Başkanı oldu. Tanyolaç kurucu üyesi olduğu TSYD’nin İki dönem Genel Başkanlığını yaptı. TGC ve TSYD ‘den 20 ödülü bulunuyor. Basın Şeref Kartı sahibi Tanyolaç İngilizce biliyordu, iki çocuk sahibiydi. 27 Kasım 2013 tarihinde vefat etti.