TGC önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek mezarı başında anıldı

Şeyhül Muharririn Burhan Felek ölümünün 34. ölüm yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin bu günlere ulaşmasında Burhan hocanın çok büyük emeği var” dedi.

 

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek, 34. ölüm yıldönümünde Karacaahmet’teki mezarı başında anıldı. Anma törenine; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto,  Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, TGC Balotaj Kurulu Üyesi Muammer Tuncer, Burhan Felek’in yeğeni Okşan Atasoy, gazeteci Orhan Atasoy, TGC İdare Müdürü Cem Çapanoğlu, Necati Güngör, Akdağ Saydut, Garbis Özatay,  Metin Özyıldırım, Akdağ Saydut, Seraceddin Zıddıoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 “Burhan Felek hocamızı 34. ölüm yıl dönümünde mezarı başında anıyoruz.  Burhan Hocayı tam da bu günlerde anmak çok önemli. o günlerde her zaman Cemiyeti ayakta tutmuş, zorlu dönemlerden geçirmiş, Cemiyet’in bu günlere gelmesini sağlamıştır. Bugünlerde de ne yazık ki çok zor dönemden geçiyoruz. Türkiye hem içte hem dışta çok zor bir dönem yaşıyor.  En zor günleri de gazeteci arkadaşlarımız yaşıyor.  Şu an 105 gazeteci arkadaşımız tutuklu. Ayrıca Cumhuriyet’ten 18 gazeteci arkadaşımız var. Umuyoruz ki; meslektaşlarımız bir an önce yargı önüne çıkarılır ve serbest bırakılırlar. Meslek örgütleri olarak “gazetecilik suç değildir” diyoruz. Gazeteciler yargılanırken tutuksuz yargılanmalıdırlar. Dışarıdaki meslek örgütleri büyük destek veriyorlar. Her şeye rağmen direneceğiz. Demokrasiyi, gazeteleri yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Burhan Hoca’nın önünde saygıyla eğiliyorum.  “

  

Burhan Felek’in yeğeni Okşan Atasoy ise “Basın için daha iyi, daha güzel günler umut ederek yaşıyoruz” dedi.