TGC: “Mustafa Yücel’i sevgi ve saygıyla anıyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Mustafa Yücel’in 33.ölüm yıldönümünde bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Bir yandan öğrenci yetiştiren bir yandan da gazetecilerin sorunlarıyla ilgilenen Mustafa Yücel, dünyayla ve insanlarla barışık bir insandı. Anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz” denildi.
 
İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu önceki Genel Sekreterlerinden Mustafa Yücel’in ölümünün 33. yıldönümünde bir açıklama yaptı. Açıklamada; “Uzun yıllar Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterlik görevini sürdüren Mustafa Yücel’i aramızdan ayrılışının 33. yıldönümünde TGC Yönetim Kurulu olarak sevgi ve saygıyla anıyoruz. Bir yandan öğrenci yetiştiren bir yandan da gazetecilerin sorunlarıyla ilgilenen Mustafa Yücel, dünyayla ve insanlarla barışık bir gazetecilik ustasıydı. Anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz “denildi.  7 Temmuz 1983 yılında vefat eden Mustafa Yücel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı görevlerinin ardından genel sekreterliğe getirildi. Cemiyetin genel sekreterliğini 27 yıl aralıksız sürdüren ve basın dünyasında “Hoca” olarak anılan Yücel, vefat ettiğinde 66 yaşındaydı.
 
Mustafa Yücel kimdir?
 1917 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. İÜ. Edebiyat Fakültesi’nde eğitim gördü. Mesleğe Zekeriya Sertel ile Halil Lütfi Dördüncü ’nün yayımladığı Tan Gazetesi’nde başladı. 1936 yılında, Selim Ragıp Emeç ile Ekrem Uşaklıgil’in çıkarttıkları Son Posta Gazetesi’ne geçti. Gazeteciliğin çeşitli dallarında görev yaptı. 1956’da TGC Genel Sekreterliği’ne getirildi. Bu görevini, hayata gözlerini kapayıncaya kadar, tam 27 yıl ara vermeden sürdürdü. İÜ. Gazetecilik Enstitüsü ile İÜ. Basın Yayın Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi olarak, bilgi ve deneyimlerini öğrencilere aktardı. 1981’de Danışma Meclisi’ne MGK kontenjanından üye seçildi. Basın Şeref Kartı taşıyordu. 7 Temmuz 1983 de vefat etti.