TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Kalemlerini satanlar kendilerini tarihin çöplüğünde bulacaklar 

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazanan 55 gazeteci törenle ödüllerini aldı. Törende konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto gazeteciliğin özgür olmadığı topraklarda demokrasinin de yeşermeyeceğine dikkat çekerek “Gazetecilik bitti diyenler bu kanıtı dikkatle izlesin. Ardımızdan basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne sahip çıkan yeni bir jenerasyon geliyor” dedi. 

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 63 yıldır düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Tören1 Nisan 2022 Cuma günü saat 14.00’de  Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlendi. Dijital Basın’ın medya takip sponsorluğunu üstlendiği tören, Covid 19 tedbirleri kapsamında davetliler olmadan ödül alan ve ödül verenlerin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’ni Genel Sekreter Sibel Güneş sundu. Törende laik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, haber peşinde koşarken ölen, öldürülen gazeteciler, Covid 19 salgını sürecinde ölen gazeteciler, sağlık çalışanları ve  yurttaşların anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

 TGC BAŞKANI TURGAY OLCAYTO: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Tören Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun konuşmasıyla başladı. Başkan Olcayto konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 63 yıldan bu yana düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’nde uzun bir pandemi döneminden sonra yeniden meslektaşlarımızla ve konuklarımızla buluşmak sevindirici. Basın sektörünün güç koşullar altında yaşam savaşı verdiği günümüzde yüreğindeki gazetecilik aşkını, habercilik damarını yitirmemiş meslektaşlarımızın halkın haber alma, bilgilenme hakkını öne çıkararak kotardıkları yazılı ve görsel çalışmalar ülkede gazeteciliğin varlığını sürdürdüğünün en sağlam kanıtıdır. Gazetecilik öldü, gazetecilik bitti diyenler bu kanıtı dikkatle izlesinler. Çünkü ardımızdan bağımsız, bağlantısız gazeteciliğe inanan, ülkede haberin serbest dolaşımını sağlamak için uğraş veren, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne sahip çıkan yeni bir jenerasyon geliyor. Gazetecilik hep var olacak. Ama kalemlerini satanlar kendilerini tarihin çöplüğünde bulacaklar.

Değerli meslektaşlarım, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri bizim için diğer ödüllerden ayrı önemli bir değerdir. Yarışmada ödül almak bir yana yarışmaya katılarak katkı veren bütün gazetecilere teşekkür etmek isterim. Ödül alan arkadaşlarımı canı gönülden kutlarım. Seçici kurullarımıza titiz çalışmalarından ötürü şükranlarımı sunarım ve bir kez daha vurgulamak istiyorum. Gazetecilik suç değildir. Gazetecileri cezaevlerine tıkmak ülke ayıbıdır. Gazeteciliğin özgür olmadığı topraklarda demokrasi de yeşermez.” 

TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun konuşmasının ardından ödüllerin dağıtımına geçildi.

HABER SİYASAL ÖDÜLÜ TUNCAY MOLLAVEİSOĞLU’NUN

Tuncay Mollaveisoğlu, Cumhuriyet Gazetesi’nde 25-26-28 Haziran 2021 tarihlerinde yayınlanan “SBK uçağı kimleri uçurdu?” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Tuncay Mollaveisoğlu ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto’dan aldı. Mollaveisoğlu ödülünü alırken şunları söyledi:

“Ülkemizin saygın kurumlarından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bugün yine gazetecileri onurlandıran bir işe imza atıyor. Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve haberleri bir kuyumcu titizliği ile değerlendiren jüri üyelerimize çok teşekkür ederim. Gazetecilik tabii her şeyi ve gizli saklıyı ortaya çıkarmaya yoğunlaşır. Bunu yaparken de hedef olursunuz, iftiralara uğrarsınız, hakaretlere, saldırılara uğrarsınız, hapis cezaları alırsınız, öldürülürsünüz. Gazetecilik böyle bir şey. Gazeteci aydınlanmanın ayarıdır, gazeteci gerçeğin peşindedir, gazeteci savaşın karşısındadır.”

HABER SİYASAL ÖVGÜYE DEĞER SÖZCÜ GAZETESİ’NDEN HAYATİ ARIGAN’A VERİLDİ

Hayati Arıgan’ın Sözcü Gazetesi’nde 11 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Bakanın iki danışmanı sabıkalı çıktı” başlıklı haberi övgüye değer görüldü. Hayati Arıgan plaketini TGC Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Yılmaz’dan aldı.

Arıgan plaketini alırken duygularını şöyle dile getirdi: “Gazeteciliği onlardan öğrendiğim üstatlarım var burada. 30 yılı aşkındır sahadayım muhabirlik yapıyorum. Genelde polis-adliye muhabirliği yaparken siyasal haber dalında ödül aldım. Bu benim için ayrıca onur verici. Ödülümü beni yetiştiren, Atatürk sevgisi ile büyüten kısa süre önce kaybettiğim annem ve babam adına almak istiyorum. Herkese çok teşekkür ederim.”

HABER EKONOMİ ÖDÜLÜNÜ BİRGÜN GAZETESİ’NDEN NURCAN BİLGE GÖKDEMİR ALDI

Nurcan Bilge Gökdemir, BirGün Gazetesi’nde 15 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Sınır ötesi beceriksizlik” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Gökdemir’e ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı verdi.

Nurcan Bilge Gökdemir “Çok zor bir dönemde gazetecilik yapmaya çalışıyoruz. Ama bu dönemde gazetecilik yapmayacaksak ne zaman yapacağız, bütün güçlüklere karşı halkın haber alma hakkını yerine getirmek için çalışmak çabalamak ve bu gayretlerin fark edilip ödüllendirilmesi de inanın bir stajyer gibi beni heyecanlandırdı. Çok teşekkür ediyorum. Çünkü bizim jenerasyon ödüllendirilmeye çok alışık değildir” dedi.

HABER EKONOMİ ÖVGÜYE DEĞER DÜNYA GAZETESİ’NDEN UFUK KORCAN’A VERİLDİ

Ufuk Korcan’ın Dünya Gazetesi’nde 30 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Türkiye’deki sosyal medya hissecileri ‘Sülün Osman’ gibi” başlıklı haberi Seçici Kurul tarafından övgüye değer görüldü. Korcan’a plaketini TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı verdi. Ufuk Korcan duygularını şöyle dile getirdi:

“Gazeteciliğe, habere aynı bakış açısıyla yaklaştığını düşündüğüm meslektaşlarımdan bu ödülü almak beni çok mutlu etti. Başta Cemiyet, Seçici Kurul olmak üzere, bugün bana kapılarını açan Dünya Gazetesi’ne,  7/24 çalışmak zorunda olduğum dönemlerde bana destek olan eşime çok teşekkür ederim.”

HABER TOPLUM ÖDÜLÜNÜ KAYHAN AYHAN ALDI

Kayhan Ayhan, Cumhuriyet Gazetesi’nde 10-15-18 Temmuz 2021 tarihlerinde yayınlanan “Kuran kursunda kuşkulu olay - 12 yaşındaki çocuk nasıl intihar eder?” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Kayhan Ayhan’a ödülünü Seçici Kurul Başkanı Ayşe Özek Karasu verdi.

Kayhan Ayhan duygularını şöyle dile getirdi:

 “Cumhuriyet’te yazdığım dönemde 12 yaşındaki bir çocuğun bir tarikata bağlı Kuran kursunda ölümünü gündeme getirdiğim bu haberle TGC tarafından ödüle değer görüldüm. O masum canın ölümüne belki engel olamadık ama olayı gündeme taşıdık, yaşananları ortaya çıkardık.”

HABER TOPLUM ÖVGÜYE DEĞER MİLLİYET GAZETESİ’NDEN ÇİĞDEM YILMAZ VE ALİ İHSAN ÖZTÜRK’E VERİLDİ

Seçici Kurul ayrıca, Çiğdem Yılmaz ve Ali İhsan Öztürk’ ün Milliyet Gazetesi’nde 26-28 Temmuz 2021 tarihlerinde yayınlanan “Adım adım göç yolu” başlıklı haberini övgüye değer gördü. Ali İhsan Öztürk törene katılamadığından plaketini Çiğdem Yılmaz aldı. Plaketleri TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı Ayşegül Aydoğan Atakan sundu. Çiğdem Yılmaz plaketini alırken şöyle dedi:

“Milyonlarca insanı ilgilendiren, etkileyen, dün Suriye'de Afganistan'da bugün Avrupa'nın hemen yanı başında Ukrayna'da baş gösteren mülteci sorunu yalnızca savaşla değil, gelecekte küresel ısınmayla çok daha geniş bir coğrafyada görülecek. Ödülümü; göç yolunda hayatını kaybeden başta Aylan bebek olmak üzere mülteciler için çabalayan dünya genelindeki tüm gönüllülere ve sahada çalışan gazetecilere adıyorum."

HABER EĞİTİM ÖDÜLÜNÜ BİRGÜN GAZETESİ’NDEN MUSTAFA KÖMÜŞ ALDI

Mustafa Kömüş, BirGün Gazetesi’nde 1 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan “Barajı düşürmek bu gerçeği örtmez” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Kömüş’e ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Semra Kardeşoğlu verdi.Mustafa Kömüş ödülünü alırken şunları söyledi:

“Ödülümü atanamayan, ataması yapılmadığı için farklı işlerde çalışırken iş cinayetlerine kurban giden, intihar eden öğretmenlere armağan ediyorum. Çok teşekkür ediyorum.”

HABER EĞİTİM ÖVGÜYE DEĞER SÖZCÜ GAZETESİ’NDEN SULTAN UÇAR’A VERİLDİ

Sultan Uçar’ın, Sözcü Gazetesi’nde 11 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini AKP Tarihine çevirdiler” başlıklı haberi övgüye değer görüldü. Uçar’a plaketini Pen Yazarlar Derneği İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan verdi. Sultan Uçar ödülünü alırken şöyle konuştu:

“İyi bir haberin en iyi tarafının şaşırma ölçeği olduğu bize stajyer muhabirlik yaparken ustalarımız tarafından öğütlenmişti. Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi kitabının içerisinde 47 sayfalık bir bölümün AKP’nin tarihi olarak yer aldığını görünce çok şaşırdım. Yeni bir tarih yazmak için niye bu kadar acele ediliyor ki. Kanımca şaşırma süreçlerimiz devam edecek gibi gözüküyor. Bu ödülü Atatürkçü öğretmenlerimize ve bu yolda öğretmenlik yapan kız kardeşime adıyorum.”

HABER SAĞLIK ÖDÜLÜNÜ SABAH GAZETESİ’NDEN FATİH ULAŞ ALDI

Fatih Ulaş, Sabah Gazetesi’nde 24 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Bir baba iki DNA” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ulaş ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş’tan aldı. Fatih Ulaş ödülünü alırken şöyle konuştu:

“Çalışmamı ödüle değer gören Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne, Seçici Kurul’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ödülü öncelikle; habere konu olayda, ilk DNA raporuyla haksız yere çocukları gayrimeşru görülen üç çocuğuyla birlikte yaşadığı sıkıntılara rağmen dik durmayı başaran anneye ithaf etmek istiyorum.” 

HABER SAĞLIK ÖVGÜYE DEĞER MİLLİYET GAZETESİ’NDEN MERT İNAN’A VERİLDİ

Mert İnan’ın Milliyet Gazetesi’nde 7 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan “Trakya’da zehir taştı” başlıklı haberi Seçici Kurul tarafından övgüye değer görüldü. Mert İnan’a plaketini TGC Yönetim Kurulu üyesi Pınar Aktaş verdi. Mert İnan şöyle konuştu:

“Tüm çocuklarımızın mutlu, sağlıklı ve barış içerisinde yaşayacağı bir dünya, bir gelecek istiyorum. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Seçici Kurula teşekkür ediyorum.”

HABER KÜLTÜR-SANAT-MAGAZİN ÖDÜLÜNÜ IŞIL ÇALIŞKAN ALDI

Işıl Çalışkan, BirGün Gazetesi’nde 23 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Bale spor değil sanattır’ isyanı” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Çalışkan’a ödülünü Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Temsilcisi Uğur Güç verdi. Işıl Çalışkan duygularını şöyle dile getirdi:

“Gazeteci olarak adaletsizliklerin karşısında, sanatçıların yanında olmaya devam edeceğiz. Ödülümü sanat emekçilerine adıyorum. İyi ki varlar. Çok teşekkürler.”

HABER KÜLTÜR-SANAT-MAGAZİN ÖVGÜYE DEĞER HAZAL OCAK’A VERİLDİ

Hazal Ocak, Cumhuriyet Gazetesi’nde 21-30 Mayıs 2021 tarihlerinde yayınlanan “İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde skandal taşınma” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Ocak’a plaketini BirGün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Varlı verdi. Hazal Ocak konuşmasında şunları söyledi:

“Öncelikle beni bu ödüle layık gördüğünüz İçin çok teşekkür ederim. Dün başka bir belgeli haberimden ötürü terör suçlamasıyla yargılandığım davanın duruşmasındaydım. Bugün buradayım. Türkiye’de gazeteciliğe yönelik baskının her gün daha da arttığı bu günlerde böyle ödüller gazetecilere moral oluyor. Tüm meslek hayatım boyunca görülmeyeni görmeye, sesi olmayan doğanın, tarihin sesi olmaya çalıştım. Bu ödülü de tüm sesi duyulmayanlar adına alıyorum.”

HABER SPOR ÖDÜLÜ

Seçici Kurul bu yıl yapılan başvurulardan ödüle değer çalışma göremedi.

KÖŞE YAZISI ÖDÜLÜNÜ DÜNYA GAZETESİ’NDEN OSMAN ULAGAY ALDI

Osman Ulagay, Dünya Gazetesi’nde 27 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Korona’dan paydaşlar kapitalizmine” başlıklı yazısıyla ödüle değer bulundu. Ulagay’a ödülünü TGC Denetim Kurulu Başkanı Arif Esen verdi.

Osman Ulagay yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nde çok partili seçimin hemen öncesinde kurulan ve her türlü baskılara göğüs gererek bugünlere gelen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin beni bu ödüle değer görmesi büyük bir sürpriz oldu benim için. Bu ödülü dünyadaki demokrasi ve özgürlük düşmanlarının savaş çıkarmaya cüret ettikleri bir ortamda almanın burukluğunu da yaşıyorum.”

 KÖŞE YAZISI ÖVGÜYE DEĞER MERYEM AKGÜN’E VERİLDİ

Meryem Akgün, Karadeniz Gazetesi’nde 29 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan “Anlamak için soruyorum” başlıklı yazısıyla övgüye değer görüldü. Akgün’e plaketini TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Genel Sekreteri Engin Köklüçınar verdi.Meryem Akgün duygularını şöyle dile getirdi:

“4 bin yıllık kadim tarihinden basınının da nasiplendiği, Anadolu Basını içerisinde önemli yer etmiş Trabzon Basının bir neferi olmaktan ve bugün bu sahnede övgüye layık görülmekten son derece onur ve mutluluk duymaktayım.”

ARAŞTIRMA ÖDÜLÜNÜ MİLLİYET GAZETESİ’NDEN CİHAT ASLAN VE OSMAN CAN EROK ALDI

Cihat Aslan ve Osman Can Erok, Milliyet Gazetesi’nde 18-22 Temmuz 2021 tarihleri arasında yayınlanan “Marmara’nın katilleri” başlıklı araştırmasıyla ödüle değer bulundular. Törene katılamayan Osman Can Erok’un ödülünü annesi Ayşe Şükran Tanpınar aldı. Erok ve Tanpınar’ın ödülünü TGC Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Bakacak verdi. Cihat Aslan duygularını şöyle paylaştı:

“Denizlerimizi bir ağ gibi saran müsilajın kaynağına inmek için çayların, derelerin Marmara Denizi'ne ulaşıncaya kadar ki yolculuğunu takip etmek için yola çıktık. Bu yolculukla, kaynağından içilebilecek derecede temiz olan sularımızın köylerden, şehir merkezlerinden ve sanayi bölgelerinden geçerken nasıl zehirli bir hal aldığını gözler önüne serdik.”

HABER ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER CUMHURİYET GAZETESİ’NDEN İLAYDA KAYA’NIN

İlayda Kaya, Cumhuriyet Gazetesi’nde 1 Kasım-12 Aralık 2021 tarihlerinde yayınlanan “Şırnak bu aileye teslim” başlıklı araştırmasıyla övgüye değer görüldü. İlayda Kaya plaketini TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu Üyesi Mesude Erşan’dan aldı. İlayda Kaya duygularını şöyle dile getirdi:

“Öncelikle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ve jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Usulsüz atamalar üzerine yaptığım bu haberlerim için geçen haftalarda hedef gösterilmiştim. Bugün ise aynı haberlerim övgüye değer görüldü. Gerçeklerin peşinden giderek haksızlıkları ve usulsüzlükleri duyurmaya devam edeceğim.”

RÖPORTAJ-SÖYLEŞİ ÖDÜLÜ HÜRRİYET GAZETESİ’NDEN FEVZİ KIZILKOYUN’A VERİLDİ

Fevzi Kızılkoyun, Hürriyet Gazetesi’nde 8 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan “Bizi evlere kapatamazlar” başlıklı röportajıyla ödüle değer görüldü. Fevzi Kızılkoyun’a ödülünü TGC Onur Kurulu Üyesi Turhan Günay verdi.

Fevzi Kızılkoyun  “Taliban’a başkaldıran, herkesin susup, korkup kaçtığı bir ortamda ‘Bizleri eve kapatamazsınız’ diyerek isyan bayrağı açan cesur Afgan kadınlarına selam olsun. Bu ödülümü de onlara armağan ediyorum” dedi.

RÖPORTAJ-SÖYLEŞİ ÖVGÜYE DEĞER MEHMET KIZMAZ’IN OLDU

Mehmet Kızmaz, Cumhuriyet Gazetesi’nde 29 Kasım-11 Aralık 2021 tarihlerinde yayınlanan “Ülkeyi yakan gerçek, yoksulluk” başlıklı röportajıyla övgüye değer görüldü. Mehmet Kızmaz’a plaketini Pen Yazarlar Derneği İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan verdi.Mehmet Kızmaz konuşmasında şunları söyledi:  

“Gazetecilik taraftır; vicdana, ötekiye, adalete, mağdura ve birçoğuna... Ödülümü; zifiri karanlığa karşı bir mum oldukları için öldürülen Uğur Mumcu'lardan Musa Anter'lere, hukuksuzluğun kanunlaştırıldığı yerde her şeye rağmen gazetecilik yaptıkları için yıllardır dört duvar arasında olan ve biz meslektaşlarımıza adıyorum”

SAYFA DÜZENİ ÖDÜLLERİ

  1. a) Birinci Sayfa Düzeni:

Barış Can Sarıkaş, BirGün Gazetesi’nde 24 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan “birinci sayfa”sıyla ödüle değer bulundu. Barış Can Sarıkaş’a ödülünü TGC kıdemli üyelerinden Olay Tan verdi.

Sarıkaş ödülünü alırken “Sağlık çalışanlarından moto kurye emekçilerine kadar pandemi boyunca tüm emekçilerimiz sahada fedakârca mücadele verdiler. Bizler de o dönemde toprak altına gizlenmeye çalışılan gerçekleri cesurca sayfalarımızda gün yüzüne çıkardık" diye konuştu.

Birinci Sayfa Düzeni Övgüye Değer:

Barış Baş’ın, Milliyet Gazetesi’nde 30 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan “birinci sayfa”sı övgüye değer görüldü. Barış Baş’a plaketini DHA Genel Müdürü Celal Korkut verdi.

Barış Baş “Gazetem Milliyet’in yayın kadrosuna bir sayfanın şekillenmesindeki yardımları için her birine ayrı ayrı saygı ve minnetlerimi sunuyorum” dedi.

  1. b) İç Sayfa Düzeni:

Murat Akkuş, Milliyet Gazetesi’nde 22 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “5. Sayfa”sıyla ödüle değer bulundu. Murat Akkuş’a ödülünü Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner verdi. Murat Akkuş duygularını şöyle ifade etti:

“İletişim Fakültesi yıllarından beri benim için çok önemli olan iki ödül aldım. Başka uluslararası ödüller de aldım ama ülkemizdeki gazetecilerin beni ödüllendirmesi çok onur verici, çok sevindirici. Sayfada gördüğünüz gibi kadın unsuru ön planda. Ondan da ayrıca gurur duyuyorum.”

İç Sayfa Düzeni Övgüye Değer:

Osman Ortakçı’nın, Milliyet Gazetesi’nde 19 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan “12-13. Sayfa”sı Seçici Kurul tarafından övgüye değer görüldü. Ortakçı’ya plaketini TGC önceki onur kurulu üyelerinden Mustafa Dolu verdi.

Osman Ortakçı:  “23 yıllık meslek hayatımda aldığım en anlamlı ödüllerden biri. Bu ödülü bana layık gören tüm jüri üyelerine teşekkür ederim” dedi.

KARİKATÜR ÖDÜLÜNÜ MİLLİYET GAZETESİ’NDEN ERCAN AKYOL ALDI

Ercan Akyol, Milliyet Gazetesi’nde 13 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan “Bayram Hatırası” karikatürüyle ödüle değer bulundu. Ercan Akyol’a ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto verdi.

Ercan Akyol konuşmasında : “50 yılda 6 kere bu ödülle buluşmanın sevincini yaşadım. Umarım yeni bir demokrasi açılımıyla basınımızın biraz daha yeni isimlere, yeni kuşaklara ödüller verilir. Seçici Kurula teşekkür ediyorum ve ödülümü Semih Balcıoğlu’na adıyor, önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

KARİKATÜR ÖVGÜYE DEĞER CUMHURİYET GAZETESİ’NDEN ZAFER TEMOÇİN’E VERİLDİ

Zafer Temoçin, Cumhuriyet Gazetesi’nde 23 Mart 2021 tarihinde yayınlanan karikatürüyle övgüye değer görüldü. Zafer Temoçin törene katılamadığından yerine plaketini eşi Serap Temoçin TGC Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Bakacak’tan aldı.

Serap Temoçin: “Temoçin ailesi olarak alıyorum bu ödülü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ve Seçici Kurula teşekkür ediyorum” dedi.

FOTOĞRAF ÖDÜLÜNÜ EREN DAĞISTANLI ALDI

Eren Dağıstanlı, BirGün Gazetesi’nde 28 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan “Gücünün kaynağı haklılığı” fotoğrafıyla ödüle değer bulundu. Dağıstanlı’ya ödülünü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk verdi.

Dağıstanlı: “İkizdere’de taş ocağına karşı dik duran, benim “nefes” adını verdiğim fotoğrafa layık gördüğünüz ödül için değerli seçici kurula, TGC’ye ve bu fotoğrafı yayımlayarak görünür olmasını sağlayan BirGün Gazetesi’ne çok teşekkür ediyorum. Doğal olarak da bu ödül, benim değil doğa talan olmasın diye direnen herkesindir” diye konuştu.

FOTOĞRAF ÖVGÜYE DEĞER ŞEBNEM COŞKUN’UN

Anadolu Ajansı muhabiri Şebnem Coşkun, 17 Nisan 2021 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Kovid’le doğanlar” fotoğrafıyla övgüye değer görüldü. Şebnem Coşkun mazereti nedeniyle toplantıya katılamadı.

TELEVİZYON-RADYO ÖDÜLLERİ

TV HABER ÖDÜLÜNÜ DHA’DAN DERYA EVREN VE İSMAİL HAKKI SEYMEN ALDI

Derya Evren ve İsmail Hakkı Seymen DHA’da 30 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan “Kadına bıçaklı şiddeti DHA muhabirleri önledi” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundular.  Ödüllerini TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı’dan alan gazeteciler görüşlerini şöyle paylaştı.

Derya Evren  “Öncelikle bizi ödüle layık gören tüm Jüri üyelerine çok teşekkür ederim Ben de ödülümü olduğunu öldürülen bütün kadınlar için alıyorum” diye konuştu.

İsmail Hakkı Seymen ise“Bizi bu ödüle layık gören Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’na ve Seçici Kurul’a çok teşekkür ediyorum. Ben de Demirören Haber Ajansı ailesi ve kendi ailem adına alıyorum” dedi.

TV HABER ÖVGÜYE DEĞER TVNET’TEN İLKAY DİKİCİ VE BİLAL SÖYLEYENOĞLU’NA VERİLDİ

İlkay Dikici ve Bilal Söyleyenoğlu, tvnet’de 3 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Alevlerden çıkan adam” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Ödüllerini Seçici Kurul üyesi Gürsel Çelikkanat’tan alan İlkay Dikici şunları söyledi:

“Bu ödülü bize layık gören jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Meslek hayatımda önemli bir gün bugün. Aldığım ilk ödül. Anlamı bu yüzden çok büyük. Bu ödülü yangınla mücadele eden herkes adına alıyorum.”

Bilal Söyleyenoğlu ise “Ödülü layık gören herkese çok teşekkür ederim. Umut ediyorum ki bundan sonra ki yarışmalara ülkemizdeki güzel gelişmeleri, güzel olayları haber yapıp katılalım” dedi.

TV HABER ARAŞTIRMA ÖDÜLÜNÜ HABER GLOBAL TV’DEN BENAN KEPSUTLU VE KIVANÇ TUNÇBAŞ ALDI

Benan Kepsutlu ve Kıvanç Tunçbaş Haber Global TV’de 26 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan “Taliban kadrolarını yetiştiren Hakkani Örgütü’nün medresesi” başlıklı araştırması nedeniyle ödüle değer bulundular.

Ödüllerini TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu’dan alan

Benan Kepsutlu “Ajanda programına 13 yıl önce başladık ve yola çıkarken ki gayem, haberin izini sokakta, sahada araştırmaya devam etmekti. Yurt içinde ve yurt dışında hazırladığımız dosyalarda hem olayların içine mümkün olduğunca girdik hem de muhataplarıyla konuşmaya çalıştık” dedi.

Kıvanç Tunçbaş ise “Meslek büyüklerime çok teşekkür ediyorum. Bu seferlik ödülü kendime armağan etmek istiyorum Çok risk aldım bu haber için. Bu sebepten kendime armağan ediyorum” diye konuştu.

TV HABER ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER FOX TV’DEN NAZLI YEREBASMAZ VE KENAN ÖZCAN’A VERİLDİ

Nazlı Yerebasmaz ve Kenan Özcan’ı Fox TV’de 13-14-15 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan “Almanya Bizi Kıskanıyor mu?” başlıklı araştırmasıyla övgüye değer görüldü. Nazlı Yerebasmaz ve Kenan Özcan plaketlerini TGC Başkanı Turgay Olcayto’dan aldılar.

Nazlı Yerebasmaz "Almanya bizi kıskanıyor mu?" Almanya'nın yolunu tuttuk ve sorguladık. Gerçekten kıskanılıyor muyduk? Haberimizde ekonomik koşulları ortaya koyduk. Biz habercilerin görevi kamuoyunu bilgilendirmek, gerçekleri paylaşmak kadar sorgulatmak da aynı zamanda. Doğrunun yanlışın farkına varılmasını sağlamak... İşte bu haber serisi en çok da bunu başardı. Haberlerimizi övgüye değer bulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne çok teşekkür ederim” dedi.

Kenan Özcan ise “Sizlerin bize  verdiği bu övgü ödülünü gerçek jüri olan halkın ve televizyon izleyicilerinin bize olan ilgi sevgi ve güveninin bir nişanesi olarak görüyor ve bu ödülü tüm Fox Tv çalışanları adına alıyorum” diye konuştu.

TV HABER PROGRAM ÖDÜLÜNÜ GÖKMEN KARADAĞ ALDI

Gökmen Karadağ Halk TV’de 5 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Açıkça” programı ile ödüle değer bulundu. Karadağ’ın ödülünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi. Gökmen Karadağ ödülünü alırken şöyle konuştu:

“2021 yazında İçmeler’de yaptığımız “Açıkça” programına bir grubun baskın yapmasına, tehdit etmelerine, saldırıya geçmelerine rağmen karşı koyup olayı püskürtmemizin ardından yayına devam etme kararı aldık. Saldırganları cesaretlendirenin, gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik saldırıları sıradan gören bir iklim olduğunu biliyorduk. Beni onurlandıran bu ödül için Seçici Kurul üyelerine çok teşekkürlerimi sunuyorum.”

TV HABER PROGRAM ÖVGÜYE DEĞER ZÜLFİKAR ALİ AYDIN’A VERİLDİ

Zülfikar Ali Aydın Habertürk TV’de 1 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan “Satır Arası” programıyla övgüye değer görüldü. Aydın’a plaketini TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu verdi.

Zülfikar Ali Aydın “Habertürk Televizyonu adına böyle kıymetli bir ödülü almaktan çok mutluyum. “Satır Arası” programına emeği geçen arkadaşlarıma ve jüriye teşekkür ediyorum. Habere verdiğiniz emeğin beğenilip ödüllendirilmesi  çok güzel bir duygu. Bu ödülü 30 yıl önce Şırnak Görmeç'teki çığ faciasında şehit olan 65 asker ile hayatını kaybeden köylülerin anısına ithaf ediyorum” diye konuştu.

TV BELGESEL ÖDÜLÜNÜ ÇINAR OSKAY, BEGÜM SOYDEMİR VE GÖZDE DEMİREL KURU ALDI

Çınar Oskay, Begüm Soydemir ve Gözde Demirel Kuru Gain Medya’da 3-17 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan “Çağ yangını” belgeseliyle ödüle değer bulundular. TV Belgesel ödülünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi.

Çınar Oskay: “Bu ödülü ormanlar için canını feda eden insanlara, haftalarca alevlerle boğuşan itfaiyecilere ve gönüllülere adamak istiyoruz. Bugünkü zor koşullarda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne, bu mücadelede yanımızda olduğu için, bizi bir araya getirdiği, yalnız olmadığımızı hatırlattığı için teşekkür ediyoruz. Bizler için en büyük mutluluk meslektaşlarımızın onayı, övgüsüdür” dedi.

TV KÜLTÜR SANAT

Seçici Kurul bu yıl yapılan başvurulardan ödüle değer çalışma göremedi.

TV SPOR PROGRAMI ÖDÜLÜNÜ TRT’DEN YAĞMUR NAZİK ALDI

Yağmur Nazik TRT Spor Yıldız’da 6 -11 Mayıs 2021 tarihlerinde yayınlanan “Olimpiyat anıları” Spor programıyla ödüle değer bulundu. Yağmur Nazik törene katılamadığından yerine ödülünü Ela Demirbağ Yılmaz’a TGC Balotaj Kurulu Üyesi Haşmet Yavuz verdi. Yağmur Nazik gönderdiği mesajda şunları dile getirdi:

“Olimpiyat Anıları” programını yapmaktaki amacımız; dönemi içerisinde dünyada gelişen farklı siyasi ve toplumsal atmosfere rağmen, olimpiyat oyunları aracılığıyla sporun tüm insanları birleştirici gücünü ve barışçıl ruhunu vurgulamaktı.”

TV KAMERA ÇALIŞMASI ÖDÜLÜNÜ DHA’DAN AHMET TURHAN ALTAY’IN OLDU 

DHA’dan Ahmet Turhan Altay 1 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Gelinliğim yanacak deyip, gözyaşı döktü” çalışmasıyla ödüle değer bulundu. Ödülünü Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner’den alan Ahmet Turhan Altay duygularını şöyle dile getirdi :

"Bu yangınlarda birçok vatandaşımızın umutları ve hayalleri de kül oldu. Umarım aynı acıları bir daha yaşamayız. Bu ödülü yangında hayatını kaybedenler ve tüm Demirören Haber Ajansı ailesi adına alıyorum."

TV KAMERA ÇALIŞMASI ÖVGÜYE DEĞER İHA’DAN AHMET FARUK SARIKOÇ’A VERİLDİ

İHA’dan Ahmet Faruk Sarıkoç 3 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “İstanbul Boğazı’nda Yunus Şöleni” çalışmasıyla övgüye değer görüldü. Sarıkoç’a plaketini TGC üyelerinden İrem Barutçu verdi.Ahmet Faruk Sarıkoç plaketini alırken şunları söyledi:

“Boğazda yunus şöleni” başlıklı haber görüntülerim övgüye değer bulunduğu için TGC’ye ve Seçici Kurul’a teşekkür ederim. Sahilden yaklaşık 2 km uzakta olan yunus sürüsü çekebilmek için dron kullandım. Gazetecilikte artık dron kullanımı önemli bir unsur haline geldi. Bende bu teknolojiyi yakından takip ediyorum.”

RADYO HABER- PROGRAM ÖDÜLÜNÜ TRT’DEN AYBENİZ ECE UÇAN ALDI

Aybeniz Ece Uçan TRT Radyo 1’de 25 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Derin Mavi” programıyla ödüle değer bulundu. Uçan’a ödülünü Seçici Kurul Üyesi Esin Yolçınar verdi. Aybeniz Ece Uçan

 “Denizler herkesin ve hiç kimsenin. Aslında sadece gezegene ait. Artık yavaş yavaş değil, hızla tükeniyor. Derin Mavi’ nin ilk  bölümünün yayınlandığı 2020 yılının Ocak ayından bugüne, yani sadece 2 yılda öyle çok doğal felaket yaşadık ki. Bunlara artık doğal demek ne kadar doğru bilmiyoruz.  Tek sorumlu insan. Bundan sonra gezegenin geleceği insanın nasıl davranacağına bağlı” diye konuştu.

RADYO HABER- PROGRAM ÖVGÜYE DEĞER TRT’DEN SEDA USLU SARIOĞLU’NA VERİLDİ

Seda Uslu Sarıoğlu TRT Radyo 1’de 12 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Ya olmasaydı?” programıyla övgüye değer görüldü.

Seda Uslu Sarıoğlu törene katılamadığından yerine plaketini Altan Demirkol’a Seçici Kurul Üyesi Esin Yolçınar verdi.

Seda Uslu Sarıoğlu gönderdiği mesajda “Ülkemizde bağımsız, özgür, tarafsız gazeteciliğin  bayrağını taşıyan TGC tarafından övgüye değer görülmek en güzel anılarımdan  biri olacak. Radyoda sesi değil, sözü yükseltmeye devam” dedi.

İNTERNET ÖDÜLLERİ

İNTERNET HABER ÖDÜLÜNÜ DW TÜRKÇE’DEN PELİN ÜNKER VE SERDAR VARDAR ALDI

Pelin Ünker ve Serdar Vardar DW Türkçe’de 3-10 Ekim ve 6-10 Aralık 2021 tarihlerinde yayınlanan “Pandora Papers” başlıklı haberleriyle ödüle değer bulundular. Pelin Ünker kendi ödülünü ve törene katılamayan Serdar Vardar’ın ödülünü TGC Balotaj Kurulu üyesi Serkut Bozkurt ‘tan aldı.Pelin Ünker konuşmasında şunları söyledi:

“Öncelikle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve seçici kurula çok teşekkür ederiz. Pandora Papers ile kamu ihalelerinde öne çıkan şirketler başta olmak üzere çok sayıda ismin offshore faaliyetlerini gözler önüne serdik. Offshore, küresel sistemin varlıklı kişilere tanıdığı bir ayrıcalık. Vergiden kaçınmanın yanı sıra kara para aklama, rüşvet ve yolsuzluk için de kullanışlı bir seçenek. Türkiye de dahil iktidarların yarattığı sermaye gruplarının offshore sistemini tercih etmeleri bir tesadüf değil.”

İNTERNET HABER ÖVGÜYE DEĞER SEDAT YILMAZ’A VERİLDİ

Sedat Yılmaz, Mezopotamya Haber Ajansı’nda 20 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan “Bu ihale organizasyonunu, ‘Yaparsa Savcı yapar’” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Sedat Yılmaz katılamadığından yerini plaketini Diren Yurtsever’e TGC Kültür Sanat Komisyonu Üyesi Öznur Oğraş Çolak verdi.

Sedat Yılmaz gönderdiği mesajda  “Savaş, sömürü, doğa talanı, kadın ve iş cinayetleri durmak bilmiyor. Tanıklığını yaptığımız bu zor koşullar ve şartlar nereye evrilirse evrilsin, kalemimizi özgür ve bağımsız tutmaya devam edeceğiz” dedi.

İNTERNET RÖPORTAJ ÖDÜLÜNÜ BBC TÜRKÇE’DEN MAHMUT HAMSİCİ ALDI

Mahmut Hamsici BBC Türkçe’de 28 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan “Bir göçmen kaçakçısı anlatıyor” başlıklı röportajıyla ödüle değer bulundu. Mahmut Hamsici törene katılamadığından ödülünü TGC Onur Kurulu üyesi Gökmen Karadağ Neyran Elden’e verdi.Mahmut Hamsici gönderdiği video mesajda duygularını şöyle dile getirdi.

“Göçmen meselesi Türkiye'de son dönemde dezenformasyonun en yoğun göründüğü konulardan biri. Onun için biz gazetecilere kamuoyuna bu konuda doğru bilgiyi sunmak adına önemli bir rol düştüğünü düşünüyorum.”

İNTERNET RÖPORTAJ ÖVGÜYE DEĞER BBC TÜRKÇE’DEN NEYRAN ELDEN’E VERİLDİ

Neyran Elden BBC Türkçe’de 3 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan “Marmara Denizi’nde salya - Müsilajın su altındaki sonuçlarından korkuyoruz” başlıklı haberi nedeniyle övgüye değer görüldü. Neyran Elden’e plaketini TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı verdi.

Neyran Elden duygularını şöyle dile getirdi:

“Ben su altında haber yapmak için değil, su altı dünyasını keşfetmek için dalış eğitimi almıştım. Ama ne yazık ki, dalış sırasında suyun altındaki insan tahribatı o kadar çarpıcı bir biçimde öne çıkıyor ki, her seferinde denizin dibindeki plastikleri, sudaki kirliliği ve bunlardan olumsuz yönde etkilenen su altı ekosistemini daha yakından görüyorsunuz ve bunları bir haberci olarak da düşünüyorsunuz.”

İNTERNET ÖZGÜN KÖŞE YAZISI

Seçici Kurul bu yıl yapılan başvurulardan ödüle değer çalışma göremedi.

NEZİH DEMİRKENT ÖZEL ÖDÜLÜ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği kapsamında 2021 Nezih Demirkent Özel Ödülü’nün, “Ekonomi ve finans gazeteciliğinde toplumu çok boyutlu bilgilendiren uyarıcı, açıklayıcı, objektifliği odağına alan haber, yazı ve yorumları”  nedeniyle habertürk.com.tr yazarı Abdurrahman Yıldırım’a verilmesini kararlaştırdı. 

Abdurrahman Yıldırım ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Vahap Munyar’dan aldı. Yıldırım ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hem gazeteciliği hem de ekonomi gazetesi patronluğunu yapmış Nezih Demirkent ödülünü almak benim için bir onur. Layık görenlere çok teşekkürler. Nezih Demirkent, Dünya Gazetesini ekonomi gazetesine dönüştürürken gelecek on yılları iyi görmüştü. Ekonominin geleceğine güvenmişti. Ben de en başından itibaren Dünya okudum ve çok yararlandım. Öğrendiklerimi hem okurlarla hem meslektaşlarımla paylaştım. Hiçbir kıskançlık göstermeden yeni ekonomi gazetecilerinin yetişmesi için canla başla çalıştım. Bugün de medya sektöründe çalışıyorlar. Bu nedenle bu ödülün benim için birden fazla anlamı var.”

KADIN HABERİ ÖDÜLÜ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği çerçevesinde Kadın Gazeteciler Komisyonu’nun önerilerini değerlendirdi.

Tuğba Södekoğlu ve Tolga Ayçiçek’in Show TV’de 14 Aralık 2021’de yayınlanan “Metroda Taciz” haberine, Ece Çelik Nefs’in Hürriyet Gazetesi’nde 25 Ekim 2021’de yayınlanan “Tekmene sağlık Emine” haberine, ödül verilmesini kararlaştırdı.

Tuğba Södekoğlu ve Tolga Ayçiçek ödüllerini TGC Balotaj Kurulu Üyesi Nuray Karagöz’den aldı.

Tuğba Södekoğlu “Yaşadığım talihsiz olaya karşı mesleki bir refleks göstererek yaptım bu haberi. İlk kez yaptığım bir haberin öznesi olmak zorunda kaldım. Dünyada yüz binlerce kadının yaşadığı travmatik bir olaydı bu. Ben de bir haber muhabiri olarak yaşadığım talihsiz olayın görüntüsünün peşine düştüm. Dava sürecinin sonuna kadar takipçisi oldum ve mahkemeden emsal bir karar çıktı. Umarım hiçbir kadın böyle bir şey yaşamak zorunda kalmaz. Yaşarsa da susmayarak hakkını sonuna kadar arar” diye konuştu.

Tolga Ayçiçek ise “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ve Seçici Kurul’a teşekkür ediyorum” dedi.

Ece Çelik Nefs’in ödülünü Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı Ayşegül Aydoğan Atakan verdi. Ece Çelik Nefs ödülünü alırken şunları söyledi:

“Bu ödülü bana layık gören TGC üyelerine ve "Vazgeçmeyen Kadınlar" sayfasına destek veren gazeteme çok teşekkür ediyorum. Kadına yönelik şiddetin böyle arttığı bir çağda kadın haberleri yapmak da okumak da hepimize acı veriyor.”

Tören toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.