TGC: Deniz Banoğlu’nun ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz

 

1992 yılında vefat eden TGC üyesi yazar Ahmet Niyazi Banoğlu’nun da kızı olan Deniz Banoğlu’nun cenazesi 2 Mart 2021 Salı günü Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İstanbul -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, 2016 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri ve Sürekli Basın Kartı Sahibi Deniz Banoğlu bugün (28 Şubat 2021) vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Deniz Banoğlu’nun vefatının ardından baş sağlığı mesajı yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:

“Meslektaşımız Deniz Banoğlu’nun vefatını öğrenmenin üzüntüsü içindeyiz. Uzun yıllar gazetecilik mesleğine başarıyla hizmet eden meslektaşımızın ailesine, sevenlerine, basın topluluğumuza sabır diliyoruz. “

1992 yılında vefat eden TGC üyesi yazar Ahmet Niyazi Banoğlu’nun da kızı olan Deniz Banoğlu’nun cenazesi 2 Mart 2021 Salı günü Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

DENİZ BANOĞLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ
İstanbul’da 1940 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Alman Akademik Değişim bursu ile iki yıl Köln Üniversitesi’nde okudu.

1964 yılında Yeni Gazete’de mesleğe başlayan Deniz Banoğlu, daha sonra Hayat Dergisi ve Tercüman Gazetesi’nde çalıştı.

1975 yılında Almanya'daki Türk çocuklarının eğitimi konusunda yaptığı araştırma ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’nin araştırma dalında ödül aldı.

Emekliliğinden sonra Akbank Kültür Sanat Danışmanı olarak 10 yıl Akkadın Dergisi’ni çıkardı. Felek Yayınları’nın Kongre Gazetesi’nde çalıştı. Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Gazete ve dergilerde çok sayıda makale, inceleme, röportajı ve araştırması yayınlandı. Almanca’dan kitap çevirileri yaptı.

2016 yılında TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü aldı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Yazdığı birçok kitabı bulunuyor. Suna Korat, Bir Yalnız Diva, Türkiye’m Yazıları, Bir Şnitzel Lütfen, Perihan Balcı Yok olan Bir Mirasın Tanığı , Değişen Bir Şey Var mı? Bir şey, Dünya Üşüyor Çocuk bunlardan bazıları.