41. Sedat Simavi Ödülleri - 2017

1-    GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:

Aykut KÜÇÜKKAYA

Cumhuriyet Gazetesi’nde 29 Haziran – 14 Ağustos 2017 tarihleri arasında yayınlanan “İSPARK’ta  Fiş Vurgunu” başlıklı seri haberleri nedeniyle.

2-    TELEVİZYON ÖDÜLÜ:

Haber:

Mustafa SOYBAŞ - Gülşah İNCE BİRSEN

Fox TV'de 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan "Cumhurbaşkanı'na Şarjörsüz Güvenlik Önlemi"  adlı haberleri nedeniyle.

Belgesel: 

Neşe SARISOY KARATAY

TRT Televizyonu Belgesel Kanalında  26 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan "Halil İnalcık Yüzyıllık Çınar" adlı belgesel programı nedeniyle.

3-    RADYO ÖDÜLÜ:
Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içerisinde bu yıl yönetmelik şartlarına uygun ödüle değer bir eser olmadığına karar verdi.

4-    KARİKATÜR ÖDÜLÜ:

Emre ULAŞ

Yeniçağ Gazetesi'nde yayınlanan “Cilalı Taş Devri" isimli köşesinde çizdiği karikatürleri nedeniyle.

5-    EDEBİYAT ÖDÜLÜ:

Cevat ÇAPAN

“Son Duraktan Bir Önce” adlı şiir kitabı nedeniyle.

6-    SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:

Prof. Dr. Gülay GÜNLÜK ŞENESEN - Yrd. Doç. Dr. Yelda YÜCEL -  Doç. Dr. Ayşegül YAKAR ÖNAL - Doç. Dr. Nuray ERGÜNEŞ - Doç. Dr. Burcu YAKUT ÇAKAR

“Kadınsız Kentler; Toplumsal Cinsiyet Açısından Belediyelerin Politika ve Bütçeleri” adlı eserleri nedeniyle.

 7-    FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

      Doç.Dr. Hâldun SEVİNÇLİ

     “Grup-VA Elementlerinin Altıgen Örgülerinde Kuartik Dispersiyon, Güçlü Tekillik, Manyetik 

     Kararsızlık ve Benzersiz Termoelektrik Özellikler” adlı eseri nedeniyle.

8-  SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

     Prof. Dr. Vasıf HASIRCI

    “Daha İyi Polimerik İmplantlar İçin Mikro ve Nano-Düzeyde Değiştirilmiş Yüzeyler” başlıklı  

     çalışması nedeniyle.

  9-    SPOR ÖDÜLÜ:

     Ramil GULİYEV

     “Atletizmde (erkekler 200 metrede) Dünya Şampiyonu” olması nedeniyle.

 

 

40. Sedat Simavi Ödülleri - 2016

1- GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:

    Ömer ERBİL

    Hürriyet Gazetesi’nde 26 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan “Topkapı Sarayı Ayakta Zor Duruyor” başlıklı haberi nedeniyle.

 

2-RADYO ÖDÜLÜ:

    Özlem YALÇIN

    TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu ve TRT Memleketim FM’de 27 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan “Evim Türkiye” adlı radyo programı nedeniyle.

 

3-TELEVİZYON ÖDÜLÜ:

    Haber:

    Engin YILMAZ – Sevgi ŞAHİN – Çağlar GÜNER

Fox TV’de 4 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan “Baran’ın İlaçları İçin Operasyon” adlı ortak haberleri nedeniyle.

 

    Belgesel:

Burçe BAHADIR

    TRT Televizyonu Belgesel Kanalında 17 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan

“Refakatçi” adlı belgesel programı nedeniyle.

 

4-KARİKATÜR ÖDÜLÜ:

    Behiç AK

    Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Kim Kime Dum Duma” isimli

köşesinde çizdiği karikatürleri nedeniyle.

 

5-EDEBİYAT ÖDÜLÜ:

    Haluk ORAL

“Bir Roman Kahramanı Orhan Veli” adlı biyografi çalışması nedeniyle.

 

6-SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:

    Dr. Bahar ARSLAN

    “II. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e İki Devrim; İki Süreç – Tarihsel, İdeolojik

ve Olgusal Bir Karşılaştırma” adlı eseriyle.

 

7-FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

    Prof. Dr. Ali KOŞAR

“Mikro kanallarda Çap ve Uzunluğun Yüksek Kütle Akılı Doymamış Akış

Kaynama Isı Transferine Etkilerinin Nümerik ve Deneysel Olarak

Araştırılması” adlı eseri nedeniyle.

 

8-SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

    Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içerisinde bu yıl yönetmelik

şartlarına uygun ödüle değer bir araştırma eseri olmadığına karar verdi.

 

9-SPOR ÖDÜLÜ:

    Taha AKGÜL

    “Güreşçi (Serbest Stil 125 kg) -  Rio Olimpiyatları Şampiyonu” olması

nedeniyle.

39. Sedat Simavi Ödülleri - 2015

1-GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:
Nilüfer DEMİR
Hürriyet Gazetesi’nde (Hürriyet– DHA)  yayınlanan “Dünyayı Sarsan Fotoğraf -  Aylan Kurdi Bebek” haber fotoğrafı nedeniyle.
 
Seçici Kurul ayrıca,
Arda AKIN’ı Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Bombadan 2 Gün Önce ” başlıklı haberi nedeniyle övgüye değer gördü.
 
2- RADYO ÖDÜLÜ:
Ulaş CAN
Yön Radyo’da yayınlanan “Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı:
Ruhi Su” adlı radyo programıyla.
 
Seçici Kurul ayrıca,
İsmail KAYHAN’ı SBS (Avustralya) Radyosu Türkçe Programında ve TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda yayınlanan “Gelibolu: İki Yüzbaşının 100 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Öyküsü” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü. 
 
3-TELEVİZYON ÖDÜLÜ:
Gülçin HACIEVLİYAGİL AYÇE – Mustafa Kemal KİRUK
Habertürk Televizyonu’nda yayınlanan “Mültecilerin Umuda Kaçış Öyküsü” adlı televizyon
haber programıyla.
 
Seçici Kurul ayrıca,
Güven İSLAMOĞLU’nu CNN Türk Televizyonu’nda yayınlanan “Yeşil Doğa: Yeşil Yol” adlı televizyon belgeseli nedeniyle övgüye değer gördü.
 
4-KARİKATÜR ÖDÜLÜ:
Latif DEMİRCİ
Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan karikatürlerinden oluşan “Eyyy Siyaset” adlı karikatür albümü ile.
 
5-EDEBİYAT ÖDÜLÜ:
Nilüfer KUYAŞ
“Karasevda Kitabı” adlı deneme kitabıyla.
 
6-SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:
Doç. Dr. Murat SOMER
“Milada Dönüş: Ulus-Devletten Devlet- Ulusa Türk ve Kürt Meselesinin Üç İkilemi” adlı eseriyle.
 
7-FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Doç. Dr. Zübeyir ÇINKIR
“Polarize Metrik Çizge Değişmezlerinin Ayrık Laplas Matrisi Kullanılarak Hesaplanması” adlı eseriyle.
 
Seçici Kurul ayrıca,
Prof. Dr. Özgür Barış AKAN’ı “Förster Rezonans Enerji Transferi (FRET) Temelli Nano Moleküler Haberleşme Kanalının Fiziksel Modeli ve Analizi” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.
 
8-SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Sağlık Bilimleri Ödülü Seçici Kurulu bu yıl ödül vermeme kararı aldı.
 
9-SPOR ÖDÜLÜ:
Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı
“2015 Denizbank Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi” ve “FIB Dünya Kulüpler Şampiyonu” olması nedeni ile.
 
Seçici Kurul ayrıca,
Taha AKGÜL’ü “Dünya Erkekler Serbest Güreş (125 kg) Şampiyonu” ve “Avrupa Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü
 

38. Sedat Simavi Ödülleri - 2014

1. GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:

Güngör URAS

Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “En Büyük 10’a Girecekken En Kırılgan 5’teyiz” başlıklı dizisi ve Milliyet - Dünya Gazetelerindeki “Olayların İçinden” köşesi ekonomi yazılarıyla.

Seçici Kurul ayrıca,

Bünyamin AYGÜN’ü Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Kara Köleler” başlıklı yazı dizisi nedeniyle övgüye değer gördü.

2. RADYO ÖDÜLÜ:

Ercan TANER – Mert AYDIN

NTV Radyo’da yayınlanan “Ateş Arabaları: 2. Dünya Savaşı ve Futbol” adlı ortak radyo programıyla.

Seçici Kurul ayrıca,

Gamze SOFUOĞLU – Kürşat CEYLAN’ı NTV Radyo’da yayınlanan “Başka Bi Gözle: Koku” adlı ortak radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü.

3. TELEVİZYON ÖDÜLÜ:

Kenan ŞENER – Serdar EKEYILMAZ

CNN TÜRK’te yayınlanan “Soma’da Acı Gerçekler” adlı ortak televizyon haber programıyla.

Seçici Kurul ayrıca,

Zühre SARAL GÖKAĞAÇ’ı TRT’de yayınlanan “Bir Ada İki Göç” adlı televizyon belgeseli nedeniyle övgüye değer gördü.

4. EDEBİYAT ÖDÜLÜ:

Murat GÜLSOY

“Gölgeler ve Hayaller Şehrinde” adlı romanıyla.

5. SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:

Prof. Dr. Cem BEHAR

“Bir Mahallenin Doğumu ve Ölümü (1494-2008)” Osmanlı İstanbulu’nda Kasap İlyas Mahallesi” adlı eseriyle.

Seçici Kurul Ayrıca, 

Altan ÖYMEN’i “… Ve İhtilal” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

6. FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

Doç. Dr. Hamza YEŞİLYURT

“Ramanujan’ın Rogers-Ramanujan Fonksiyonları İçin Vermiş Olduğu Bazı Eşitliklerin Basit İspatları” adlı eseriyle.

Seçici Kurul ayrıca,

Doç. Dr. İnanç ADAGİDELİ’ yi “Elektron Saçılımının Topolojik Özelliklere Etkisi: Düzensizlik ve Süperörgülerden Majorana Fermiyonları” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

7. SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

Doç. Dr. Devrim GÖZÜAÇIK

“Mikro RNA 181A, Açlık ve Rapamisin Tarafından Uyarılan Otofajiyi ATG5’i Hedefleyerek Düzenliyor” adlı çalışmasıyla.

Seçici Kurul ayrıca, 

Doç. Dr. Tamer Tevfik ÖNDER’i “Kromotin Modifikasyonu Gerçekleştiren Enzimlerin Yeniden Programlama Üzerindeki Etkileri” başlıklı çalışması nedeniyle övgüye değer gördü.

8. GÖRSEL SANATLAR ÖDÜLÜ:

Onay AKBAŞ

"Galeri Artist ve Arete Sanat Galerisi "Dalga" Resim Sergisi" ile .

9. SPOR ÖDÜLÜ:

Galatasaray Odeabank Kadın Basketbol Takımı

“Avrupa Kadınlar Ligi Şampiyonu” olması nedeniyle.

Seçici Kurul ayrıca,

Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı’nı “Avrupa Basketbol Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü.