Sedat Simavi ÖdülleriTanıtım

1977'de kurulan Sedat Simavi Ödülleri'nin amacı, ödül dallarında en büyük bilimsel çalışmayı yapmış, en güzel eseri vermiş ve en büyük aşamayı sağlamış başarılı kişilere Sedat Simavi adına ödül vererek bu dallarda yaratıcı çalışmaları teşvik etmek; böylece sanat, kültür, bilim ve spor hayatımıza katkıda bulunmaktır.
Ödül dallarının sayısı, parasal ödül tutan ve Seçici Kurul üyeleri her yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu' nca belirlenir.
Ödüllerle ilgili ilanlar gazetelerde yer alırken Ödül Sekreterliği tarafından 2500'den fazla öğretim kurumu ve kuruluşa mektup yazılıp ödüller için adayları varsa bildirmeleri istenir. Kuruluşlar ve öğretim kurumları tarafından gösterilen adaylar, adaylık için şahsen başvuranlar ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce oluşturulan Ön Araştırma Kurullarınca belirlenen adaylarla birlikte Seçici Kurul değerlendirmesine sunulur.
Ödüller için başvurular 30 Eylül'e kadar kabul edilir. Ekim ayının ilk günlerinde ödül adaylarına ait çalışmalar ve belgeler Seçici Kurul Üyeleri'ne gönderilir. Ekim ayının ikinci yarısından Aralık ayına kadar Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde uygun gördükleri sayıda toplantılar yapar ve kazananları belirleyip 1 Aralık tarihine kadar Ödül Sekreterliği'ne bildirirler. 
Her yıl Aralık ayında ödüller törenle dağıtılır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşunda öncü olan Sedat Simavi'nin ölüm yıldönümünde ödül kazananların isimleri, basın, radyo ve televizyon yolu ile açıklanır.
Ödül kazananlara merhum Sedat Simavi'nin küçük bir heykeli ve Ödül Belgesi verilir. 

Sedat Simavi Ödülleri, 1977 ve 1978'de 7 dalda, 1979'da 8 dalda, 1980 ve 1981 'de 7 dalda, 1982'de 8 dalda, 1983 ve 1984'te 9 dalda, 1985'te 7 dalda, 1986'da 8 dalda, 1987 - 1993 arasında 9 dalda, 1994'de 7 dalda, 1995-1996'da 8 dalda, 1997'den sonra ise 9 dalda verilmektedir.

Ödül Dalları Şunlardır:
1. Gazetecilik, 2. Radyo, 3. Televizyon, 4. Karikatür, 5. Edebiyat, 6. Sosyal Bilimler, 7. Fen Bilimleri, 8. Sağlık Bilimleri, 9. Spor.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri ile ilgili her türlü bilgi İletişim Bilgileri bölümünden alınabilir.

İlanYönetmelik

Başvuru Formları

 

Sağlık Bilimleri Başvuru Formu

PDF

WORD

Sağlık Bilimleri Muvafakat Formu

PDF

WORD

Fen Bilimleri Muvafakat Formu

PDF

WORD

Spor Aday Formu

PDF

WORD

Spor Aday Takım Başvuru Formu

PDF

WORD

Televizyon Ödülü Başvuru Formu

PDF

WORD

Karikatür Ödülü Başvuru Formu

PDF

WORD

Gazetecilik Ödülü Başvuru Formu

PDF

WORD

Edebiyat Ödülü Başvuru Formu

PDF

WORD

Radyo Ödülü Başvuru Formu

PDF

WORD

Sosyal Bilimler Başvuru Formu

PDF

WORD

 

Ödül Kazananlar