TGC’den Malik Yolaç için baş sağlığı mesajı

İSTANBUL-
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti onursal üyesi Malik Yolaç vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Malik Yolaç için yayınladığı mesajda “Cemiyetimizin onursal üyesi, Akşam Gazetesi’nin önceki sahiplerinden Malik Yolaç’ı kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar emek veren Malik Yolaç’ın ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi.

Malik Yolaç’ın cenazesi 10 Kasım 2019 Pazar günü Kızıltoprak Zühtüpaşa Camisi’nde kılınacak öğle namazın ardından Kartal Merkez Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

MALİK YOLAÇ KİMDİR? 1922 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimine önce St. Joseph Lisesi'nde başladı sonra Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Yüksek Ticaret Okulu’na girdi. Fakat ticarete atıldığı için eğitimini tamamlamadan dördüncü sınıftan ayrıldı. 1957'de Akşam Gazetesi'ni satın aldı. Önce baskı tesislerini yenileyip değiştirdi, sonra akşamları çıkan gazeteyi sabah gazetesi haline getirdi. 1971 yılında Gazeteyi devretti. 1961 seçimlerinde Adalet Parti'nin listesinden bağımsız İstanbul milletvekili oldu. Spor ve Gençlik Bakanı olarak görev yaptı. Basına İstanbul’da çıkarılan günlük gazetelerin çeşitli kentlerde yayınlanması yeniliğini getirdi. Fransızca ve İngilizce biliyordu.