TGC katledilişinin 26. yılında Uğur Mumcu için bir açıklama yaptı;  “Uğur Mumcu’yu özlemle anıyoruz” 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Uğur Mumcu’nun ölüm günü nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamada “Meslektaşımızı öldürenleri azmettirenlerin hala ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı sayıyoruz” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı: 

“Üyemiz gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun 24 Ocak 1993'te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden 26 yıl geçti. Meslektaşımızı öldüren tetikçileri azmettirenlerin hala ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı sayıyoruz

Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye'de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçiliyor. Sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.  

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alıyoruz. Bu ortamda Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere duyulan ihtiyacın ne denli arttığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uğur Mumcu’yu ölümünün 26. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Halkın haber alma, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesini, gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılmasını, cezaevindeki gazetecilerin özgür bırakılmasını  istiyoruz.”