TGC başsağlığı mesajı yayınladı: “Ülkü Tamer’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”


İstanbul –
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, TGC 2008 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, Şair-Yazar Ülkü Tamer 1 Nisan 2018 Pazar günü vefat etmiş. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Ülkü Tamer’in ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli üyemiz Şair-Yazar Ülkü Tamer’i kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Ülkü Tamer’i sevgi ve saygıyla anıyoruz, ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi. 

Tamer’in cenazesi 2 Nisan 2018 Pazartesi günü (Bugün)  Bodrum Turgutreis Merkez Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Gümüşlük’te toprağa verilecek. 

ÜLKÜ TAMER KİMDİR? 
1937'de Gaziantep'te dünyaya geldi; çocukluğu ve ilköğrenim yılları bu kentte geçti. Ortaöğrenimine İstanbul'da devam etti. Robert Kolej'den 1958 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde okudu. Lise yıllarında şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı. İlk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimindeki Kaynak dergisinde yayınlandı: "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia". 1964 - 1968 yıllarında oyunculuk yaptı. Milliyet Yayınları'nda danışman-editör olarak çalıştı. Yayıncılık ve çevirmenlik yaptı; Milliyet, Karacan Yayınları'nı yönetti. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkardı. Şiirleri 1954'ten itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. İlk şiir kitabı Soğuk Otların Altında 1959'da çıktı. 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. İkinci Yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekti. 1965 yılında Türk Dil Kurumu çeviri ödülünü aldı. 1967 Yeditepe Şiir Armağanı’nı kazandı. 1991 yılında Yunus Nadi Öykü Armağanı’na değer görüldü. ONK Telif Hakları Ajansı’nın TV bölümünü yönetti. Yazıları uzun süre Sabah Gazetesi’nde yayınlandı. 70’in üzerinde kitap çevirisi ve şiir antolojileri bulunan Ülkü Tamer yayımladığı yedi şiir kitabını 1986'da "Yanardağın Üstündeki Kuş" adlı kitapta bir araya getirdi. 2008 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü.