TGC Mehmet Türker için baş sağlığı mesajı yayınladı

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Mehmet Türker için yayınladığı mesajda "Uzun yıllar gazetecilik mesleğine başarıyla hizmet eden Mehmet Türker'i hiç unutmayacağız"denildi.

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve sürekli basın kartı sahibi usta gazeteci Mehmet Türker, uzun süredir tedavi gördüğü akciğer kanserine yenik düşerek bu sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Mehmet Türker için baş sağlığı açıklaması yaptı. Açıklamada “Üyemiz usta gazeteci-yazar Mehmet Türker’i kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren değerli meslektaşımız Türker’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz. Mehmet Türker’i hiç unutmayacağız” denildi. Cenaze töreniyle ilgili bilgiler daha sonra paylaşılacak.
.
Mehmet Türker kimdir?
Mehmet Türker, gazeteciliğe 1962 yılında Gece Postası Gazetesi'nde başladı ve sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete gazetelerinde çeşitli sahalarda muhabir olarak görev yaptı.
Hürriyet, Meydan, Gözcü gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. Hürriyet Gazetesi'nde kısa bir muhabirlik döneminden sonra gazetenin 20 yıl boyunca İstihbarat Şefliği ve Haberler Müdürlüğünü yaptı. SÖZCÜ Gazetesi'nin kuruluşunda yer aldı.
Köşe yazarlığına başladığı Meydan Gazetesi ve Gözcü Gazetesi'nde aynı zamanda Yayın Koordinatörlüğü, Haberler Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1963 yılında ABD'li Prof. Charles Hulten'in Direktörlüğünü yaptığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Gazetecilik Semineri Sertifika programını tamamlayarak, Burhan Felek ve Prof. Hulten imzalı “Başarı Sertifikası” aldı;
1968 yılında işçi sendikaları başarı ödülüne, 1971 ve 1976 yıllarında haber ve seri röportaj dallarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin başarı ödülüne layık görüldü. 1985 yılında ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilerek Onur Belgesi ve Onur Madalyası sahibi oldu.
Mehmet Türker, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin “2015 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne” lâyık görüldü. Kasım 2016’da “Yazık ettiler güzelim ülkeye” isimli ilk kitabını yayınladı. Mehmet Türker Sözcü gazetesi yazarıydı.