Erol Simavi ölümünün birinci yılında anıldı

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Hürriyet Gazetesi’nin önceki sahiplerinden Erol Simavi ölüm yıldönümünde 7 Haziran 2016 Salı günü saat 10.30’da Kanlıca’daki mezarı başında bir törenle anıldı

Erol Simavi'nin ölüm yıldönümünde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da bir mesaj yayınladı. Mesajda gazeteciliğin hemen her dalında görev alan Erol Simavi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne verdiği katkılara da dikkat çekildi. Mesajda "Erol Simavi yenilikçi bakış açısıyla  Hürriyet Gazetesi'ni  Türkiye'nin en çok satan ve çok haber üreten gazetesi haline getirdi. Kurumsallaşmasını ve uluslararası alanda tanınmasında çalışmalarıyla önemli rol oynadı. TGC Başkan Yardımcılığı yaptığı1960 yılında da Cemiyet faaliyetlerinin yürütülmesine ve meslek örgütünün gelişmesine büyük destek verdi. Erol Simavi’yi ölümünün yıl dönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz” denildi.

Erol Simavi kimdir: Erol Simavi 1930 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Işık Lisesi’ni bitirdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucusu Sedat Simavi’nin oğlu olarak kardeşi Haldun Simavi ile birlikte gazeteciliğin bütün alanlarında çalışma fırsatı buldu. 1948 yılında Hürriyet Gazetesi’nin kuruluşunda babasının yanında kardeşi Haldun Simavi ile görev aldı. 1968 yılında bu gazetenin yan kuruluşlarının yönetimini üstlendi. Babıali’ye ek olarak Hürriyet’in Halkalı, İkitelli (İstanbul), Ankara, İzmir, Adana ve Erzurum matbaalarını kurdu. 1994 yılında gazeteyi ve yan kuruluşlarını Aydın Doğan’a devreden Erol Simavi 2001 yılında yöneticilik te yaptığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. Belma Simavi ile evli olan Erol Simavi Fransızca biliyordu.