İstanbul-Türk Basın Fotoğrafçılığının ustalarından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi İsmet Gümüşdere için ölümünün 15.yılında Basın Müzesi'nde bir sergi düzenlendi. 22 Ekim 2018 Pazartesi günü Saat 15.00’de açılacak sergide İsmet Gümüşdere'nin  kızı Serpil Gümüşdere Altop’un yağlıboya tabloları ve İsmet Gümüşdere’nin fotoğrafları yer alacak.

Ressam Serpil Gümüşdere Altop’un yağlıboya çalışmalarında babası İsmet Gümüşdere’nin fotoğraflarındaki çeşitli görüntüleri kullandığı serginin açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto yapacak. 

Sergiye Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve sanatseverler davetli.

İSMET GÜMÜŞDERE KİMDİR? (1925-2003) : İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1945 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak başladı. Son Telgraf, Tercüman, İstanbul Ekspres ve Hürriyet Gazeteleri ile Öz Fenerbahçe Dergisi’nde çalıştı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da “Objektif Asla Yalan Söylemez” ismi altında spor ve doğa fotoğraflarından oluşan sergiler açtı. “Ağların Ardında” ismi ile bir kitap yayınladı. Son çalışması “Objektif Yalan Söylemez” 1999 yılında yayınlandı. Mesleğini doğa ve insan konularında fotoğraflar çekip sergi düzenleyerek sürdüren Gümüşdere evli üç çocuk ve üç torun sahibiydi.