TGC’den Ahmet Mithat Efendi’nin ailesine teşekkür plaketi

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, 12 Ocak 2018 Cuma günü saat 11.30’da yapılan ziyarette Ahmet Mithat Efendi’nin masasını Basın Müzesi’ne bağışlayan Terhan Ulusoy’a teşekkür plaketi verdi. 

İSTANBUL-Ahmet Mithat Efendi’nin ailesi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Müzesi’ni ziyaret etti. Ahmet Mithat Efendi’nin gelini Terhan Ulusoy Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne bir çalışma masası bağışlamıştı. 12 Ocak 2018 Cuma günü saat 11.30’da yapılan ziyarette Ahmet Mithat Efendi’nin çalışma masasının bağışlanması nedeniyle Terhan Ulusoy’a TGC Başkanı Turgay Olcayto bir teşekkür plaketi verdi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptığı konuşmada, “Ahmet Mithat Efendi Türk basının en önemli isimlerinden birisi. Ahmet Mithat Efendi’nin  masası Basın Müzesi’nde 25 yıldır bulunuyor. Ama bağışçı belgesi yoktu. Ahmet Mithat Efendi’nin gelini Terhan Ulusoy bize bugün bağışçı belgesini verdi. Terhan Ulusoy’a ve ailesine teşekkürümüz var” dedi ve şöyle devam etti:

TURGAY OLCAYTO: “AHMET MİTHAT EFENDİ YAZILARINDA BİLGİLENDİRMEYE ÖZEN GÖSTERİRDİ”

“Ahmet Mithat Efendi’yi öğrencilik dönemimizden bu yana çok iyi tanıyoruz. Edebiyattaki ustalığı yadsınamaz.  Ahmet Mithat Efendi ve Ahmet Rasim ilgimi en çok çeken yazarlardı. Ahmet Mithat Efendi’nin üslubu çok farklıydı. Yazılarında bilgilendirmeye çok özen gösterirdi. Okuyucularını aydınlatırdı. Öğrenci olarak çok hoşumuza giderdi. Bugün Türkiye’de eski ve yeni tüm yazarlara eskisi kadar yoğun ilgi maalesef yok. Öğrencilerle konuştuğumuzda birçok önemli yazardan haberleri olmadığın görüyoruz. Böyle bir sıkıntımız var. Umuyorum bu da aşılır.”

TERHAN ULUSOY: TGC’YE VE BASIN MÜZESİ’NE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ahmet Mithat Efendi’nin gelini olan Terhan Ulusoy “Bugün hepimiz çok mutluyuz. Ben kendim ve ailem adına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ve Basın Müzesi’ne çok teşekkür ediyorum. Böyle güzel konularla bir arada olmak çok güzel” diye konuştu. 

Toplantıda TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ise “Ahmet Mithat Efendi’nin 110 yıllık olduğu tahmin edilen masası TGC Basın Müzesi’nin giriş katında sergileniyor.  Müzede Ahmet Mithat Efendi'nin iki fotoğrafı yer alıyor. Ahmet Mithat Efendi'nin ailesi tarafından bağışlanan fotoğraf Basın Müzesi'nin birinci katında sergileniyor” dedi ve ekledi: 

“Ahmet Mithat Efendi'nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ressam Münif Fehim'e yaptırılan portresi de müzenin Basına Emeği Geçenler Galerisi'nde 25 yıldır asılı. Ahmet Mithat Efendi'nin fotoğrafı ayrıca Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2010 yılında çıkardığı albümde "Basın Müzesi Galerisinden" başlıklı bölümde Namık Kemal ve Mihran Efendi’nin olduğu sayfada yer alıyor. Ayrıca Münir Süleyman Çapanoğlu’nun Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yayınlanan İdeal Gazeteci Efendi Babamız Ahmet Mithat kitabı Basın Müzesi kitaplığında bulunuyor.” 

Törende Ahmet Mithat Efendi’nin ailesinden de Münevver Turanlı görüşlerini paylaştı. Münevver Turanlı, Ahmet Mithat Efendi’yi aileye girdikten sonra tanıdığını belirterek, “Bu aileye gelin gelmek beni çok mutlu etti. Aile birbirlerine çok bağlı olmasına rağmen yalıda Terhan teyzemiz tek başına yaşıyor. İsterdim ki bütün aile orada olsun. Onu yapamadık. Bu konuda üzüntülüyüm. Ama aileden bir kişinin yaşaması bile bizi çok mutlu ediyor” dedi.  Ahmet Mithat Efendi’nin torununun torunu Nazan Şuvak ise Ahmet Mithat Efendi’nin yaşadığı dönemde 200 eser verdiğini, Arapça ve Fransızca bildiğini belirterek “Yaşadığı dönemde Rus yazar Tolstoy’a benzetilirmiş” diye ekledi.

Toplantıya Ahmet Mithat Efendi’nin ailesiyle birlikte TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Handan İnce, TGC kıdemli üyelerinden Şekip Gümüşkanat ve TGC İdare Müdürü Cem Çapanoğlu da katıldı. 

AHMET MİTHAT EFENDİ KİMDİR?

1844 yılında İstanbul’da doğdu ve döneminde meslektaşları tarafından “Efendi Baba” diye anıldı. Başlangıç günlerinde Niş’de Tuna ve Bağdat’ta Zavra gazetelerinde yazdı. Evinde kurduğu ve “Kırk Ambar” adını verdiği basımevinde ailesiyle birlikte çalışarak kitaplar bastı. Bunları İstanbul’un semt tütüncülerine sattırarak para kazandı. Ceride-i Askeriye ve Basiret gazetelerine yazdı. 1872 yılında Devir ve İbret gazetelerini yayımladı. Bunlar bir süre sonra saltanatın bürokrat sansürcülerinin hışmına uğrayarak kapatıldı. Halk istibdat önlemlerine rağmen Galatasaray’daki basımevinin önünde toplanarak sansürcüleri lanetledi. Ahmet Mithat Efendi yılmadı. Osmanlıca ile Fransızca Osmanlı ve daha sonra damadı Muallim Naci’nin katkısıyla Tercüman-ı Hakikat Gazetesini yayımladı. 28 Aralık 1912’de vefat etti. 

TGC BASIN MÜZESİ’NİN ÇALIŞMALARI

Babıali’nin belleği, Türkiye’nin ilk dünyanın sayılı tematik müzelerinden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Çemberlitaş’ta bulunuyor. Kurulduğu 9 Mayıs 1988’den bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çemberlitaş’daki Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından 1865 yılında Neo-klasik tarzda inşa edilen tarihi binada yer alıyor. Kamuya yararlı bir dernek olan TGC’nin Basın Müzesi’nin bulunduğu bina Maarif-i Umumiye Nezareti,  İstanbul Darülfünun hizmetlerinde ve II. Abdülhamit döneminde de sansür binası olarak kullanılmış. 1983’de dönemin Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Demirkent’in yaptıkları görüşme sonunda binanın Basın Müzesi olarak hizmet vermesi kararlaştırılmıştı. Harap haldeki bina, TGC tarafından 1984-1988 yılları arasında onarılıp 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açılmıştı. 30 bin kitabın bulunduğu müzeyi her yıl araştırma amacıyla 5 bin, ziyaret amacıyla da 15 bin kişi ücretsiz ziyaret etmektedir. Müzede basının geçirdiği teknolojik gelişimi simgeleyen baskı makineleri bulunmaktadır. Müzede başta kurucu Başkan Sedat Simavi ve önceki başkanlar Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç, Nail Güreli, Orhan Erinç ve Turgay Olcayto olmak üzere, Abdi İpekçi, Ahmet Emin Yalman, Ali Naci Karacan, Ara Güler, Ayşegül Dora, Bedii Faik, Cihat Baban, Çetin Emeç, Ercüment Karacan, Faruk Gürtunca, Hıfzı Topuz,  İlhan Selçuk, Mehmet Ali Birand, Oktay Akbal, Orhan Karaveli, Orhan Koloğlu, Semih Balcıoğlu, Turhan Selçuk, Uğur Mumcu ve Vasfiye Özkoçak gibi birçok önemli ismin anı eşyaları yer alıyor. Müzede her siyasi görüşten öldürülmüş gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı “Öldürülen Gazeteciler Galerisi” bulunuyor.