2016 TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri açıklandı

27 yıldan bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer bulunan isimler belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında kameraman  Refik Tekin, hukukçu Yaman Akdeniz ve  Kerem Altıparmak’a verildi.  Kurum dalında Uluslararası Basın Özgürlüğü Örgütleri Koalisyonu ödüllendirildi.


İSTANBUL- 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından bu yana her yıl verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni kazanan isimler belli oldu. 2016 Basın Özgürlüğü Ödülü Büyük Seçici Kurulu, 12  Temmuz 2016 Salı günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Merkezi'nde toplandı. Basın Özgürlüğü Ödülleri Büyük Seçici Kurulu'nda bu yıl; Türkiye Barolar Birliği Denetleme Kurulu Üyesi Avukat Cumhur Arıkan, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç,  İletişim Araştırmaları Derneği Genel Sekreteri Füsun Özbilgen, İletişim Mezunları Derneği Başkanı Hüseyin Irmak, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, TGC önceki Başkanı Orhan Erinç, gazeteci yazar Altan Öymen, İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Özden Cankaya, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Kadri Gürsel, TGC Başkanı Turgay Olcayto ve TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş yer aldı. Büyük Seçici Kurul Başkanlığı’na Altan Öymen’in, raportörlüğüne Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş’in oybirliği ile seçilmelerinin ardından adayların değerlendirilmesine geçildi.

KİŞİ DALINDA ÜÇ İSME ÖDÜL VERİLDİ

2016 Basın Özgürlüğü Ödülü Kişi dalında kameraman Refik Tekin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak’a verildi. 

Kameraman Refik Tekin, halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı adına, uğradığı her türlü baskıya, sözlü ve fiziksel saldırıya rağmen görevini yapmaya devam eden basın emekçileri adına ödüle değer görüldü.

Hukukçu Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak’a ise basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda internet ve sosyal medyadaki hak ihlalleriyle ilgili verdikleri hukuksal mücadele nedeniyle ödüllendirildi.

KURUM DALINDA ÖDÜL ULUSLARARASI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖRGÜTLERİ  KOALİSYONU’NA VERİLDİ

2016 Basın Özgürlüğü Ödülü Kurum dalında Uluslararası Basın Özgürlüğü Örgütleri Koalisyonu’nu oluşturan “Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Gazetecileri Koruma Komitesi  (CPJ), Uluslararası Pen, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Sansür İndeksi (Index of Censorship), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ),  Etik Gazetecilik Ağı, Article 19 ve Gazete Sahipleri Birliği (WAN-IFRA)” ödüle değer görüldü. 

Büyük Seçici Kurul, Uluslararası Basın Özgürlüğü Örgütleri Koalisyonu’nu “Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik saldırılara karşı benzeri ilk kez yaşanan bir dayanışma sergiledikleri, hak ihlallerini uluslararası platforma taşıdıkları ve gazetecilere yalnız olmadıklarını hissettirdikleri için” ödül verdiklerini duyurdu.