Basın Müzesi toplantı ve sergileri sürüyor

 Dünyadaki sayılı basın müzeleri arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi, sanata ve sanatçıya ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Tarihi binasında 25 yıldır hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi,  kültür ve sanat etkinliklerine katkıda bulunmayı sürdürüyor. Çemberlitaş’ta bulunan Basın Müzesi’nin ikinci katında bulunan Cevat Fehmi Başkut Sanat Galerisi, yıl içinde çeşitli sergilerle; sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor.  Salonlarıyla aynı zamanda toplantılara da yıl boyunca ev sahipliği yapıyor.

BASIN MÜZESİ’NİN ÖNEMİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, İstanbul'un ünlü kültür ve sanat merkezlerinden biri. Ayrıca, Türkiye'nin Basın Müzesi, dünyadaki benzerlerinden daha üstün niteliklere sahip. Başka ülkelerdeki Basın Müzeleri ya basın teknolojisine yönelik olmakta ya da basın-yayın dünyasındaki eserleri içeriyor.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, müzecilik açısından taşıdığı bu üstünlüğünün yanı sıra, kültür ve sanat etkinlikleri yönünden de devletçe dahi gerçekleştirilmeyen işlevleri yerine getiriyor. Konferans ve panel gibi toplantılarla, çeşitli sanat çalışmaları ve değişik seminerler düzenlemesi Basın Müzesi'nin faaliyetlerinden yalnızca birkaçı.  4 kattan oluşan Basın Müzesi, yalnız Sultanahmet - Çemberlitaş - Beyazıt turistik çevresinin bir kültür-sanat merkezi olmakla kalmıyor, aynı zamanda İstanbul’un önde gelen bir övünç kaynağı.