"Vâlâ Somalı’nın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Sürekli Basın Kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Sahibi, Spor Tarihçisi Vâlâ Somalı vefat etti. Somalı için 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 12.00’ de Beşiktaş Spor Kulübü Akaretler binası önünde tören düzenlendi. Somalı’nın cenazesi öğle namazının ardından Teşvikiye Camisi’nden alınarak Topkapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Sürekli Basın Kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Sahibi, Spor Tarihçisi Vâlâ Somalı vefat etti.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Vâlâ Somalı’ nın  ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yayınladığı başsağlığı mesajında, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Sürekli Basın Kartı ve 2006 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Sahibi, Spor Tarihçisi Vâlâ Somalı’yı kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Vâlâ Somalı’yı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.

Somalı’nın cenazesi 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 12.00’ de Beşiktaş Spor Kulübü Akaretler binası önündeki törenin ardından öğle namazından sonra Teşvikiye Camisi’nden alınarak Topkapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 VÂLÂ SOMALI KİMDİR?

1931 yılında İzmir de doğdu. İzmir Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Resim ve hat sanatı eğitimi aldı. 1955 yılında Gazeteciliğe Türkiye Yayınevi’nde kapak kompozisyonları çizerek başladı. 25 yıl Hürriyet gazetesinde çalıştı. Yeni Sabah, Hürriyet, Günaydın, Gün, Akşam, Tercüman, Fotospor, Hayat spor, Beşiktaş, Fotoroman, Popüler tarih gazete ve dergilerinde portreler çizdi, makaleler yazdı. 51 yıllık meslek hayatında resim, karikatür, spor tarihi ve grafik branşlarında çok sayıda yapıta imza attı. Aralarında Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin tarihlerini konu alan kitapları da olmak üzere 15 yazılı eseri var. Yurt dışı ve içinde portre, karikatür sergileri açtı. Çeşitli meslek kuruluşu ve kurumlarından yirmiye yakın birincilik ödülü ve şeref plaketi aldı. Sürekli Basın Kartı ve AİPS Kartı sahibiydi.