TGC Basın Müzesi ’nde üç yeni sergi açıldı

Dünyadaki sayılı basın müzeleri arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi ’nin Sanat Galerileri, ressamlar Hasan Bağdaş,  Hatice Celebcioğlu ve Oya Arutan’ın sergilerine ev sahipliğini yapıyor. Sergiler 20 Mayıs’a kadar açık kalacak.

İSTANBUL - Tarihi binasında 27 yıldır hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi ,  kültür ve sanat etkinliklerine katkıda bulunmayı sürdürüyor. Çemberlitaş’ta bulunan Basın Müzesi ’nin ikinci katında bulunan Cevat Fehmi Başkut  Sanat Galerisi, yıl içinde çeşitli sergilerle; sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Müzede, şu anda ressamlar Hasan Bağdaş, Hatice Celebcioğlu ve Oya Arutan’ın sergileri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergiler, 20 Mayıs’a kadar açık kalacak.

AVUSTRALYA’DAN ANADOLU’YA ENDİŞE SERGİSİ

Ressam Hasan Bağdaş, “Avustralya’dan Anadolu’ya Endişe”  başlıklı resim sergisiyle ilgili şunları dile getirdi:

“Resim sanatı ile ilgilenen bir kişi olarak, dünyanın değişik ülkelerin de ve Türkiye de çok sayıda sergiler açtım. Türkiye deki 19. İstanbul da ise üçüncü sergimi açıyorum. Amacım çalışmalarımı İstanbul bulunan sanatseverlerle buluşturmaktır. Benim için ufku geniş bir tarzla çok yönlülük, duygu ve düşüncenin kabullendiği ölçüde konuda öncelik ve kendimi aşma ilkesi esastır.”

HAYAT ARTI İNSAN SERGİSİ

Ressam Hatice Celebcioğlu  “Hayat Artı insan” başlıklı sergisi ile ilgili şöyle konuştu:

“Eserlerimde herkesin içinde kendini bulabileceği kompozisyonlara yer vermeye çalışıyorum. Renklerin dünyasında kaybolan üretkenlik ve düşündüren kompozisyonların bir araya geldiği, çağdaş ve gizemli kavramlar ile içteki coşkuyu gösteren fikirlerin yansıtıldığı tuval ile hayal gücünü zorlamak,  izleyenin iç dünyasını harekete geçirmek beni çok mutlu kılıyor.”

İNSAN ARTI HAYAT SERGİSİ

Ressam Oya Arutan ise “İnsan  Artı Hayat”  başlıklı sergisinde insan-şehir ilişkisinde gelenekselin sınırlarından çıkıp sanatseverleri renklerin ve figürlerin sorgulandığı bir dünyayı keşfe davet ediyor.  Şehir hayatına güncel yorumlar katarak içsel bir sergi hazırlayan sanatçının, insan konusu eserlerinin temelini oluşturuyor.