TGC ve TGS:  “Özgür Gündem çalışanlarının basın kartı iptali hak gasbıdır”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Özgür Gündem Gazetesi’nde görev yapan gazetecilerin Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından basın kartlarının iptalinin keyfi bir karar olduğuna dikkat çekti.

 

Komisyonun bağımsızlığını yitirdiğini vurgulayan ve gazetecilerin kart haklarının iadesini isteyen TGC ve TGS’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı: 

“Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün, Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının sarı basın kartlarını iptal etmesi kazanılmış bir hakkın gaspı anlamına gelmektedir. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün bu kararı keyfi bir karardır. 

 

Sarı basın kartı almak için aylarca bekleyen gazetecilerin bu kartı aldıktan sonra çalıştıkları gazetelerin yayın çizgisi beğenilmediği için kartların geri istenmesi bundan sonra bu uygulamanın daha yaygın olacağının da habercisi gibidir. 

 

28.08.2015 tarihinde çıkarılan Basın Kartları Yönetmeliği’nin  iptali  için, TGC ve TGS 14 Ekim 2015 tarihinde Danıştay’da dava açmıştır. 

Danıştay’da açılan davada; yönetmeliğin kamu yararını gerçekleştirmekten uzak olduğu, Anayasa başta olmak üzere kanunlara aykırı olduğu belirtilmiştir. 

Türkiye’nin en çok sarı basın kartı üyesine sahip TGC ve TGS’den görüş almadan çıkarılan yönetmelik tamamen siyasi bir gerekçeyle değiştirilmiştir. Bu yönetmelikle Basın Kartları Komisyonu’nun yapısı idarenin keyfine oluşturulmuştur. Dava süreci devam etmektedir. 

 

Bağımsızlığını yitirmiş komisyon yapısı ile gerçek bir çok gazetecinin sarı basın kartını vermeyen Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, bu kararı ile bundan sonra muhalif bütün gazetecilerin sarı basın kartlarını almanın yolunu açmıştır. 

 

Bu hukuk dışı uygulamayı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bir an once bu hukuksuzluğa son verilmeli, Özgür Gündem gazetesi çalışanlarının sarı basın kartı hakları iade edilmelidir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bütün gazetecileri bu gasp girişimine karşı tepki göstermeye çağırıyoruz.”