"Tarık Dursun Kakınç’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Tarık Dursun Kakınç’ın cenazesi 12 Ağustos 2015 Çarşamba (bugün) İzmir Bostanlı Beşikçioğlu Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Çiğli Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci -yazar Tarık Dursun Kakınç (Tarık Dursun K) vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Tarık Dursun Kakınç’ın ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı. TGC Yönetim Kurulu yayınladığı mesajda “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci -yazar Tarık Dursun Kakınç’ı (Tarık Dursun K) kaybettik. Edebiyata ve gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren Tarık Dursun Kakınç’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Yeri doldurulamayacak olan değerli üyemiz gazeteci -yazar Tarık Dursun Kakınç’ın ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.

Tarık Dursun Kakınç’ın cenazesi 12 Ağustos 2015 Çarşamba (bugün) İzmir Bostanlı Beşikçioğlu Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Çiğli Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 TARIK DURSUN KAKINÇ KİMDİR?

1931 yılında İzmir’de doğdu. 1949 yılında İzmir'de Anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazdı. Sonra sırasıyla Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gündelik yazılar yazdı. Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yer aldı. Eleştirmen Ali Gevgilili ile birlikte aylık Yeni Sinema dergisini çıkardı. Senaryo yazarlığı ve rejisörlük yaptı. 1969 yılında Kurul Kitabevi’ni açtı. Milliyet gazetesinde kitap tanıtma yazıları yazdı, Milliyet Yayınları’nı yönetti. 1973 yılında Günümüzde Kitaplar adlı bir dergi çıkardı, 1975 yılında Koza Yayınları'nın kurucuları arasında yer aldı. Sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951 yılında Cengiz Tuncer ile Devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayımlamıştı. Kardeşi Faruk Kakınç'la beraber girdiği bir yarışmada soyadlarının karışması neticesinde soyadını K. olarak değiştirmişti. Tarık Dursun Kakınç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete’de köşe yazarlığı yaptı.

ESERLERİ

Atmacanın Oğlu, Hasangiller , Vezir Düşü, Rızabey Aile Evi, Güzel Avrat Otu, Sevmek Diye Bir Şey, Yabanın Adamları, 36 Kısım Tekmili Birden, Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep, Bahriyeli Çocuk, İmbatla Dol Kalbim, Ona Sevdiğimi Söyle, Ömrüm, Ömrüm, Aşk, Allahaısmarladık, Yaz Öpüşleri, Dulevi, Sümbülteber, Hepsi Hikâye, Rızabey Aile evi, İnsan Kurdu, Sabah Olmasın, Denizin Kanı, Kopuk Takımı, Gün Döndü, Hoşça Kal Küçük, Kayabaşı Uygarlığının Yükselişi ve Birdenbire Çöküşü, Alçaktan Uçan Güvercin, Kurşun Ata Ata Biter, İnsan Kurdu, İyi Geceler Dünya, Bağışla Onları, Ağaçlar Gibi Ayakta, Bizimkisi Zor Zanaat, Alo, Harika Hanım Nasılsınız, Kutup, Sessiz Çığlık, Son Yol - 68'lerin Gözyaşları, Deve Tellal, Pire Berber İken , İyilikçi Tilki, Bir Küçücük Aslancık Varmış, Yaramaz Kuzu, Hoşça Kal Küçük, Otobüsüm Kalkıyor!, Kerem'i Kimse İstemiyor, Güzel Uykular Alara: Çocuklara Her Gece Bir Masal, Benim Dedem Bir Tane, Bir Varmış Bir Yokmuş Memleketin Birinde, Az Gittik, Uz Gittik, Dere Tepe Düz Gittik, Kırmızı Otobüs, Tekerlemeler, Bilmeceler, Pıtır'ın Masalları

ALDIĞI ÖDÜLLER:

1960 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yılın Gazetecisi

1961 Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü (Güzel Avrat Otu)

1967 Sait Faik Hikâye Armağanı (Yabanın Adamları)

1984 Orhan Kemal Roman Armağanı (Kurşun Ata Ata Biter)

1985 Sait Faik Hikâye Armağanı (Ona Sevdiğimi Söyle)

1987 Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü (Ömrüm Ömrüm)

1989 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Seri Dizi Röportaj Dalı Yılın Gazetecisi

1991 Yunus Nadi Roman Armağanı (Ağaçlar Gibi Ayakta)

2006 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Hepsi Hikâye)

2007 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü