TGC Basın Müzesi'ne İstek Atanur Oğuz Okulları öğrencilerinden ziyaret

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne büyük ilgi gösteren öğrenciler düzenli olarak ziyaretlerine devam ediyor.

Basın Müzesi son olarak İstek Atanur Oğuz Okulları Hazırlık Sınıfı ve 9. Sınıf öğrencilerini konuk etti. Okulun 80 öğrencisi, öğretmenleri Selin Seyis, Gülşah Kavri, Dilara Kılıçak, Süeda Küçük, Bilge Özdemir, Elif İnci, Kemal Öztürk ve Muhammed Ali Soral ile birlikte 21 Mayıs 2024 Salı günü Müzeyi gezdi. Ziyaret sırasında öğrencilere  #TGCBasınMüzesi, basın tarihi ve eserler hakkında bilgi verildi. Ziyaret toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

TGC BASIN MÜZESİ'NİN FAALİYETLERİ

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan TGC Basın Müzesi 9 Mayıs 1988’de hizmete açıldı. Müzenin harap haldeki binası Nezih Demirkent başkanlığındaki TGC Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983’de Cemiyet’e tahsis edildi.  Bina TGC tarafından 1984-1988 yılları arasında sağlanan bağışlarla restore edildi. Müze sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76 gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de yer alıyor. Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise her siyasi görüşten 67 gazetecinin resim ve fotoğrafı bulunuyor. Müze hem basın teknolojisi, hem de bu teknoloji ile üretilen gazetelerle, kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzenin gazetecilik ve iletişim alanında uzman bir kütüphanesi bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı; 35 bin kitap bulunan kütüphaneden yararlanıyor. TGC tarafından Müze'de düzenli olarak Meslekte İz Bırakanlar toplantıları yapılıyor.