TGC Basın Müzesi Özel Sevinç Koleji öğrencilerini konuk etti.

 İstanbul - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Covid-19 tedbirleri kapsamında yeni yılın ilk öğrenci grubunu konuk etti.

Özel Sevinç Koleji Etiler Kampüsü 5. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri Cenk Aydın, Yunus Can Güner ve Eda Ertaş 3 Ocak 2022 Pazartesi günü Basın Müzesi’ni ziyaret etti. Öğretmen ve Öğrencileri Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay ve Basın Müzesi Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk ağırladı. Öğrencilere Basın Müzesinin tarihçesi ile müzede bulunan baskı makineleri hakkında bilgi verildi. 

TGC BASIN MÜZESİ'NİN FAALİYETLERİ

Bünyesinde bulundurduğu eserlerle “Türk basın tarihinin hafızası” olarak nitelendirilen TGC Basın Müzesi,  sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, hobilerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76  gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de sergileniyor. Hem basın teknolojisi hem de bu teknoloji ile üretilen gazeteler ve kitaplarla basın tarihimize ışık tutan Müzede 35 bine yakın kitap bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacının yararlandığı Basın Müzesi’nin hizmet verdiği bina, 1865 yılında dönemin Maarif Nazırı Safvet Paşa tarafından İtalyan Mimar G. Fosetti’ye Neo Klasik tarzda yaptırıldı. Maarif-i Umumiye Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünunu hizmetlerinin verildiği bina II. Abdülhamit döneminde Sansür Heyeti tarafından kullanıldı. 1908 yılında Şehrülemaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredildi. Tarihi bina, Nezih Demirkent’in başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983 yılında Cemiyet’e tahsis edildi. 1984 -1988 yılları arasında restore edilen bina 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açıldı.