Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Babıali turları devam ediyor / Adım Adım Bizim Yokuş

Gazeteciliğin ustaları, gazetelerin yer aldığı merkezlere ve Basın Müzesi’ne “yokuş yukarı” bir yolculuk yaptı

İSTANBUL- TGC Kültür Sanat Komisyonu tarafından, özellikle genç gazetecilere yönelik, Fahri Aral rehberliğinde düzenlenen, “Adım Adım Bizim Yokuş” adlı Babıali kültür turlarının ikincisi; 6 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleştirildi.

Geziye şu isimler katıldı: TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC İdare Müdürü Cem Çapanoğlu, TGC Kültür Sanat Komisyonu Başkanı Fahri Aral, TGC Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Hüseyin Irmak, TGC Kültür Sanat Komisyonu Sekreteri Gamze Akdemir, TGC Kıdemli Üyeleri: Seraceddin Zıddıoğlu, Hulusi Yavaşlar, Şah Tanyeri ayrıca Hayri Birinci ve Ahmet Faik Özbilge.

Babıali kelimesi ne anlama geliyor

Babıali kelimesi, Osmanlı döneminde hem devlet yönetimi hem de genel olarak “matbuat”la eşanlamda kullanıldı. Cumhuriyet döneminde ise devlet ve hükümet yönetimine karşılık olarak tüm dünyada olduğu gibi başkent kavramı yani Ankara yerleşirken; Babıali 20. yüzyılın sonlarına kadar basının merkezi olarak kaldı. Son yıllarda tüm gazetelerin İkitelli’ye taşınmasına ve ayrı bir “medya” kavramı oluşmasına rağmen, 200 yıllık tarihimizin bu anlamlı kelimesi hâlâ günlük hayatta, konuşurken, tartışırken, yazarken büyüsünü koruyor.

TGC Kültür Sanat Komisyonu tarafından düzenlenen “Adım Adım Bizim Yokuş” etkinliğinin amacı bu büyüyü, tarihi, zamanın önemli kurumları eşliğinde, Sirkeci’den başlayıp Basın Müzesi’nde kendilerini bekleyen usta gazetecilerin konuşmaları eşliğinde sonlandırdı. 1887-1889 yılları arasında Sultan II. Abdülhamit döneminde Alman mimar August Jasmund tarafından yapılan Garın gezisinden sonra Sirkeci’de bulunan Halil Lütfü Dördüncü İş Hanı’ndaki Tan Matbaası ziyaret edildi. Babıali Caddesi’nde, Narlıbahçe ve Cemal Nadir Sokak’ta  bulunan tarihi basın merkezleri binalarının tanıtımından sonra Ankara Caddesi ve Çatalçeşme Sokak’ta bulunan gazete binalarının ve o gazetelerle ilgili açıklamaların ardından Sultan II. Mahmut Türbesi’nde bulunan gazetecilerin mezarlarının ziyaretinin ardından Son olarak, İstanbul'un ünlü kültür ve sanat merkezlerinden biri olan TGC Basın Müzesi ziyaret edildi. Türkiye'nin tek Basın Müzesi olan TGC Basın Müzesi, dünyadaki benzerlerinden daha üstün niteliklere sahip. Başka ülkelerdeki Basın Müzeleri ya basın teknolojisine yönelik olmakta ya da basın - yayın dünyasındaki eserleri içermekte. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, müzecilik açısından taşıdığı bu üstünlüğünün yanı sıra, kültür ve sanat etkinlikleri yönünden de birçok işlevi yerine getiriyor. Konferans ve panel, gibi toplantılarla, çeşitli sanat çalışmaları ve değişik seminerler düzenlemesi Basın Müzesi'nin faaliyetlerinden yalnızca birkaçı. 4 kattan oluşan Basın Müzesi'nin salonlarında basın teknolojisinin başlangıçtan bu yana geçirdiği evrimi izlemek olası. Taşbaskı örnekleri, düz baskı makinesi, rotatif tipo entertip, prova tezgahları, giyotin, eski daktilolar, teleksler, telefotolar arasında adeta tarih yaşandı.