Basın Müzesi'ne Medipol İletişim Fakültesi'nden Ziyaret

Basın Müzesi'ne Medipol İletişim Fakültesi'nden Ziyaret 

Türkiye'nin ilk Basın Müzesi olan TGC Basın Müzesi 10 Ocak 2018 Çarşamba günü Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından ziyaret edildi. Ziyaret sırasında öğrencileri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay, Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk karşıladı. Ziyaret eden ekipte Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi Yardımcı Doç. Dr. Esra Oğuzhan Yeşilova ve öğrencileri Abdullah Batuhan Erbaşı, Soner Alan, Emin Öztürk, Esmanur Yalav, Arife Karakum, Nursena Sarıtaş, Berfin Kıraç, Zeynep Akay, Emrecan Yamaç, Mürvet Kara, Kerim Asker, Nurbanu Gözsüz, Abdülkadir Korkmaz yer aldı. TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Basın Müzesi basının hafızasıdır. Türk Basının en önemli isimlerinin yağlı boya tabloları, fotoğrafları müzede yer alıyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Basın Müzesi'nin yer aldığı bina Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından 1865 yılında Neo-klasik tarzda inşa edilmiş olup, Maarif-i Umumiye Nezareti ve İstanbul Darülfünun hizmetlerinde kullanılmıştır. Darülfünun olarak hizmet verdiği sıralarda (1875 Yılında) Uluslararası Resim Sergisi burada açılmıştır. II. Abdülhamit döneminde sansür binası olarak kullanılmıştır. 1908 yılında Şehremaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredilmiştir. 1908 yılından 1983 yılına kadar Belediyenin çeşitli bölümleri bu binada hizmet vermiştir. 1983’de dönemin Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl ve (Türkiye) Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun (Nezih Demirkent dönemi) birlikte yaptıkları görüşme sonunda Basın Müzesi olarak hizmet vermesi kararlaştırılmıştır. 1984 - 1988 yılları arasında restore edilip 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açılmıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, İstanbul'un ünlü kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Ayrıca, Türkiye'nin tek Basın Müzesi dünyadaki benzerlerinden daha üstün niteliklere sahiptir. Başka ülkelerdeki Basın Müzeleri ya basın teknolojisine yönelik olmakta ya da basın - yayın dünyasındaki eserleri içermektedir.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, müzecilik açısından taşıdığı bu üstünlüğünün yanı sıra, kültür ve sanat etkinlikleri yönünden de devletçe dahi gerçekleştirilmeyen işlevleri yerine getiriyor. Konferans ve panel gibi toplantılarla, çeşitli sanat çalışmaları ve değişik seminerler düzenlemesi Basın Müzesi'nin faaliyetlerinden yalnızca birkaçı.

4 kattan oluşan Basın Müzesi, yalnız Sultanahmet – Çemberlitaş - Beyazıt turistik çevresinin bir kültür-sanat merkezi olmakla kalmıyor, İstanbul’un önde gelen bir övünç kaynağı oluyor.

Basın Müzesi'nin salonlarında basın teknolojisinin başlangıçtan bu yana geçirdiği evrimi izlemek olasıdır. Taşbaskı örnekleri, düz baskı makinesi, rotatif, tipo, entertip, prova tezgahları, giyotin, eski daktilolar, teleksler, telefotolar arasında ücretsiz olarak nostaljik bir gezi yapabilirsiniz."

Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Basın Müzesi’nin ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile TGC Bizim Gazete’yi de ziyaret ettiler. Cemiyet ve Bizim Gazete hakkında bilgi aldılar.