Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Babıali turları; ‘Adım Adım Bizim Yokuş’

 

Gazeteciliğin ustalarının, gazetelerin yer aldığı merkezlere ve Basın Müzesi’ne “yokuş yukarı” bir yolculuk!

TGC Kültür Sanat Komisyonu tarafından, özellikle genç gazetecilere yönelik, hafta sonları Fahri Aral ve Eray Canberk’in rehberliğinde düzenlenen, “Adım Adım Bizim Yokuş” adlı Babıali kültür turlarının ikincisi; 6 Ocak 2018 Cumartesi, saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

Babıali kelimesi, Osmanlı döneminde hem devlet yönetimi hem de genel olarak “matbuat”la eşanlamda kullanıldı. Cumhuriyet döneminde ise devlet ve hükümet yönetimine karşılık olarak tüm dünyada olduğu gibi başkent kavramı yani Ankara yerleşirken; Babıali 20. yüzyılın sonlarına kadar basının merkezi olarak kaldı.

 

Son yıllarda tüm gazetelerin İkitelli’ye taşınmasına ve ayrı bir “medya” kavramı oluşmasına rağmen, 200 yıllık tarihimizin bu anlamlı kelimesi hâlâ günlük hayatta, konuşurken, tartışırken, yazarken büyüsünü koruyor.

TGC Kültür Sanat Komisyonu tarafından düzenlenen “Adım Adım Bizim Yokuş” etkinliğin amacı da bu büyüyü, tarihi, zamanın önemli kurumları eşliğinde, Sirkeci’den başlayıp Basın Müzesi’nde kendilerini bekleyen duayenlerin konuşmaları eşliğinde sonlanacak bir güzergahta, yeni kuşaklarla “yokuş yukarı” tanıştırmak.

Mesleğin kalem ustalarının, kurumlarının hayat bulduğu dönemlere bir zaman yolculuğu yaptırmak. Unutmamak, unutturmamak!

TGC “Adım Adım Bizim Yokuş” turları

Tarih                         : 6 Ocak 2018 , Cumartesi

Saat                           : 10.00

Buluşma Noktası   : Sirkeci Garı önü

Katılım 30 kişiyle sınırlıdır.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. / 0 212 513 83 00