TGC Mustafa Yücel’i andı

27 yıl boyunca Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Genel Sekreterliğini üstlenen Mustafa Yücel ölümünün 34. yıl dönümünde Edirnekapı Şehitliğindeki Mezarı başında 7 Temmuz 2017 Cuma günü saat 11.30’da anıldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Genel Sekreterlerinden Mustafa Yücel ölümünün 34. Yıldönümünde Edirnekapı Şehitliğindeki Mezarı başında 7 Temmuz 2017 Cuma günü saat 11.30’da anıldı.

Törene Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkanı Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İdare Müdürü Cem Çapanoğlu ve Mustafa Yücel’in yakınları katıldı.


TURGAY OLCAYTO: “HER ÜYENİN YARDIMINA KOŞAN VE ÇOK SEVİLEN BİRİYDİ”

TGC Başkanı Turgay Olcayto mezar başında yapılan anma töreninde şunları söyledi:
“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ilk profesyonel Genel Sekreteri Mustafa Yücel’i ölümünün 34. yılında saygıyla, özlemle anıyorum. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurumsallaşmasında büyük emeği geçen, 27 yıl boyunca kuruluşun Genel Sekreterliğini yürüten Mustafa Yücel kişisel olarak ta benim gazetecilik yaşamımda olumlu katkıları olan bir ustamdı. Mustafa Yücel’i ilk olarak 1961 yılında gazeteciliğe ayak attığım Son Posta Gazetesi’nde tanımıştım. O yıllardan sonra Mustafa Yücel’le olan ağabey kardeş ilişkimiz, dostluğumuz ölene dek sürdü. Cemiyet üyeleri ve çalışanları Mustafa Yücel’in öğretmenliğini öne çıkararak ona Hoca lakabını yakıştırmışlardı. Gerçekten de hem genç gazetecilere hem de ülkenin sorunlu olduğu dönemlerde olayları sağduyuyla yönetmesiyle bu unvanın ona çok yakıştığını söyleyebilirim. Bir süre Kurucu Meclis üyeliği de yapan Mustafa Yücel her üyenin yardımına koşan, sorununa çözüm bulan yaklaşımıyla çok sevildi. Anısı önünde saygıyla eğilirken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ve gazeteci arkadaşlarımıza yaptığı katkılardan ötürü minnetlerimizi sunuyoruz. Işıklar içinde uyusun.”

ORHAN ERİNÇ: TGC’YE OLAĞANÜSTÜ KATKILARI OLDU

TGC önceki başkanı ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç ise uzun yıllar birlikte çalıştığı Mustafa Yücel ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:
“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin en uzun süreli başkanı Burhan Felek ile en uzun süreli genel sekreteri Mustafa Yücel; Cemiyet’in kurumsallaşmasında en önemli katkıları olan 2 meslek büyüğümüzdür. Öğretmenliği nedeniyle meslektaşlarımız arasında ‘hoca’ olarak anılan Mustafa Yücel’i, 34 yıl önce bugün kaybetmiştik.
Mustafa Yücel’in benim meslek yaşamımda 2 önemli süreci vardır. Birincisi, ben 14 Şubat 1957’de onun genel yayın yönetmeni olduğu Son Posta Gazetesi’nde gazeteciliğe başladım. Bugünlere ulaşmamda kendisinin katkılarına şükran borçlu olduğumu belirtmek isterim. İkincisi de, 1973’te onun yardımcılığına getirildim. Mustafa Yücel hocanın en önemli özelliklerinden biri de çok başarılı sorun çözücü olmasıdır. Basınımıza ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne olağanüstü katkıları nedeniyle unutulmazlarımızın başlarında yer alır. Kendisini bugün de saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.”

MUSTAFA YÜCEL KİMDİR?

1917 yılında Elazığ'da dünyaya geldi. İÜ. Edebiyat Fakültesi'nde eğitim gördü. Mesleğe Zekeriya Sertel ile Halil Lütfi Dördüncü 'nün yayımladığı Tan Gazetesi'nde başladı. 1936 yılında, Selim Ragıp Emeç ile Ekrem Uşaklıgil'in çıkarttıkları Son Posta Gazetesi'ne geçti. Gazeteciliğin çeşitli dallarında görev yaptı. 1956'da TGC Genel Sekreterliği'ne getirildi. Bu görevini, hayata gözlerini kapayıncaya kadar, tam 27 yıl ara vermeden sürdürdü. İÜ. Gazetecilik Enstitüsü ile İÜ. Basın Yayın Yüksek Okulu'nda Öğretim Görevlisi olarak, bilgi ve deneyimlerini öğrencilere aktardı. 1981'de Danışma Meclisi'ne MGK kontenjanından üye seçildi. Basın Şeref Kartı taşıyordu. 7 Temmuz 1983’de vefat etti.