TGC'den ​Cumhuriyet Gazetesi'ne​ 93. yıl kutlaması​

Cumhuriyet Gazetesi'nin 93. yayın yılına girişi nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç'e bir kutlama ​mesajı​ gönderdi. TGC Başkanı Olcayto'nun mesajında şu görüşler yer aldı: 

"​Değerli Başkan; 

​basınımızın en saygın gazetelerinden biri olan Cumhuriyet’in 93. yaşını içtenlikle kutluyoruz. 93 yıl boyunca Türkiye’de Cumhuriyet ilkelerine bağlı laik ve çağdaş bir demokrasi oluşturma yolunda emek harcayan gazetenizin yaşadığı haksızlıkları ve baskıları meslek örgütü olarak yakından izliyoruz.

Aralarında yakın dostlarımın da bulunduğu 12 yazar, çizer ve avukatınızın uzun tutukluluğu bizleri de derinden üzmektedir. Arkadaşlarımızı Silivri’de ziyaret etmek amacıyla Adalet Bakanlığı’na yaptığımız başvurulardan bugüne dek bir sonuç alamadık. Bildiğiniz gibi halen çeşitli cezaevlerinde 159 gazeteci tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Sadece düşündüklerini ifade eden yazar, çizer, gazetecilere karşı takınılan hoşgörüsüzlük ülkede iç barışı da zedelemekte toplumu kutuplara ayırmaktadır. 

Evrensel iletişim odakları sık sık yineler: Gazetecilik suç değildir. İlk günden beri halk adına denetim görevini yapan gazetecileri suçlu ilan etmenin yanlışına değiniyoruz. Çağdaş demokrasiler, Türkiye’yi artık aydınlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını, gazetecilerini parmaklıklar arkasına koymuş büyük bir cezaevi olarak görmekte ve nitelemektedirler. Bu ayıp ve utançtan elbette bu topraklarda yaşayan yurttaşlar olarak üzüntü duyuyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve bütün üyeleriyle sizlerin, özellikle cezaevindeki bütün gazetecilerin yanında olmayı sürdürecektir. Bu konuda elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye çalışıyoruz.  

Umuyoruz ki yakın bir gelecekte insanların temel hak ve özgürlüklerini, düşünceyi ifade özgürlüklerini, halkın haber alma, gerçekleri öğrenme, bilgilenme hakkının özgürce sağlanacağı laik cumhuriyetin ilkelerinin hayata geçirileceği bir demokratik düzene kavuşacağız. Bundan hiç kuşkumuz yok. Bu amaçla mücadelemize devam ediyoruz. Bütün Cumhuriyet ailesine, cezaevindeki arkadaşlarımıza sevgilerimizi yolluyoruz."