TGC Babıali Turu düzenledi Adim adım Cağaloğlu yokuşu anlatıldı

İSTANBUL TGC Kültür-Sanat Komisyonu tarafından, Fahri Aral ve Eray Canberk rehberliğinde düzenlenen“Adım Adım Bizim Yokuş” adlı Babıali kültür turlarının ilki; 8 Nisan Cumartesi, saat 13.00’te gerçekleştirildi. Tura TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC İdare Müdürü Cem Çapanoğlu, TGC Kültür Sanat Komisyonu Gamze Akdemir ve üyesi Esin Yolçınar TRT belgesel yapımcılarından Hüsamettin Ünlüoğlu ile gazeteci ve iletişim fakültesi öğrencisi katıldı.

BABIALİ KELİMESİ NE ANLAMA GELİYOR?
Babıali kelimesi, Osmanlı döneminde hem devlet yönetimi hem de genel olarak “matbuat”la eşanlamda kullanıldı. Cumhuriyet döneminde ise devlet ve hükümet yönetimine karşılık olarak tüm dünyada olduğu gibi başkent kavramı yani Ankara yerleşirken; Babıali 20. yüzyılın sonlarına kadar basının fiziki olarak merkezi kaldı.

Son yıllarda tüm gazetelerin İkitelli’ye taşınmasına ve ayrı bir “medya” kavramı oluşmasına rağmen, 200 yıllık tarihimizin bu anlamlı kelimesi hâlâ günlük hayatta, konuşurken, tartışırken, yazarken vb. büyüsünü koruyor.

Adım Adım Bizim Yokuş” etkinliği bu büyüyü, tarihi, zamanın önemli kurumları eşliğinde, Sirkeci’den başlayıp Basın Müzesi’nde kendilerini bekleyen usta gazetecilerin konuşmaları eşliğinde sonlandırdı.