TGC 6 Nisan'da öldürülen gazetecileri anıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 6 Nisan 2017 Perşembe günü saat 11.00’de basının ilk şehidi olarak tarihe geçen Hasan Fehmi’nin  Çemberlitaş’taki Sultan II. Mahmut Türbesi’ndeki mezarı başında Öldürülen Gazetecileri anacak.  Gazeteciler, anmanın ardından Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisini ziyaret edecek.  

İSTANBUL – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti sayısı 66 olan Öldürülen Gazetecileri 6 Nisan Perşembe günü anacak. Serbesti Gazetesi’ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştiren Hasan Fehmi 6 Nisan 1909 günü öldürülmüştü. Basının ilk şehidi olarak tarihe geçen Hasan Fehmi’nin öldürüldüğü 6 Nisan Günü Öldürülen Gazeteciler Günü olarak kabul ediliyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 6 Nisan Perşembe saat 11.00'de Hasan Fehmi’nin mezarı başında Öldürülen Gazetecileri anacak. Anmanın ardından TGC Basın Müzesi'ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi ziyaret edilecek. TGC Basın Müzesi’nde tüm öldürülen gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı bir galeri bulunuyor. Galeride aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hırant Dink ve Metin Göktepe’nin de bulunduğu 66 gazetecinin resmi yer alıyor.