TGC Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bilgilendirme Toplantısı düzenliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu’nun düzenlediği bilgilendirme toplantısı 9 Mart Perşembe günü 15.00-18.00 saatleri arasında yapılacak. Toplantıya TGC üyeleri ve gazeteciler davetli.

İSTANBUL-Dünya Kadınlar Günü Haftası’nda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bilgilendirme Toplantısı yapacak. TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu’nun düzenlediği toplantı 9 Mart Perşembe günü 15.00-18.00 saatleri arasında Cağaloğlu’ndaki TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılacak. Toplantı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başlayacak.

Kadın Gazeteciler Komisyonu Başkanı Pınar Aktaş’ın yapacağı konuşmanın ardından toplantıda ele alınacak konuları Sosyal Dayanışma Ağı’ndan Çiğdem Aydın, Mine Kılıç, Semiha Öztürk ve Yasemin Bektaş sunacak.

Toplantıda önce kadın hareketinin tarihi ele alınacak. 1890’lardaki Hanımlara Mahsus Gazete’de kadın haklarını yazan Fatma Aliye’den, Şair Nigar’dan, Beyaz Konferanslar düzenleyen Nesibe Hanım’dan, Cumhuriyetin ilk siyasi partisi Kadın Fırkası’nı kurmaya çalışan Nezihe Muhiddin’den bugüne, kadın hareketi ile ilgili bilgi verilecek. Toplantının ikinci bölümünde iş hayatındaki kadının doğal hakları ile ilgili bilgilendirme yapılacak. Toplantı 8 Mart Haftası - Eşit Haklar Kokteyli ile son bulacak. Toplantıya TGC’nin üyeleri ve gazeteciler davetli.

TGC KADIN KOMİSYONU NELER YAPIYOR?
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kadın Komisyonu 8 Mart 2014 yılında kuruldu. Komisyon geniş katılımlı toplantılardan sonra Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nu hazırladı. Medya kuruluşlarına ulaştırılan ve TGC internet sitesinden de ulaşılabilen kılavuzda; cinsiyetçi dil, kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı, tecavüz ve magazin haberleri yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği örneklerle anlatılıyor. Kılavuz “Dünya cinsiyetçilikle nasıl mücadele ediyor?”, “Ulusal ve uluslararası sözleşmeler” ve “Alternatif Sözlük” gibi bölümlerden oluşuyor. Ayrıca kitapta basında yer alan kadın haberlerinden örnekler de sunuluyor. Bu örneklerde yapılan yanlışlar gösterilirken, kadın haberleri yaparken nelere dikkat edileceği hatırlatılıyor.

TGC Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bilgilendirme Toplantısı

Tarih:                                     :  9 Mart 2017 Perşembe

Düzenleyen                           : TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu

Saat                                        :  15.00-18.00

Yer                                          : TGC Burhan Felek Konferans Salonu-Cağaloğlu

Program

14.30-15.00                           Kayıt

15.00-15.15                            Hoş geldiniz

                                                Turgay Olcayto / Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

                                                Pınar Aktaş / TGC Kadın Komisyonu Başkanı

 Sunanlar                                Sosyal Dayanışma Ağı (SODA) 

                                                Çiğdem Aydın, Mine Kılıç,

                                               Semiha Öztürk, Yasemin Bektaş

15.15-16.30                            Kadın hareketinin uzun tarihi 

 

1890’lardaki Hanımlara Mahsus Gazetede kadın haklarını yazan Fatma Aliye’den, Şair Nigar’dan, Beyaz Konferanslar düzenleyen Nesibe Hanım’dan,  Cumhuriyetin ilk siyasi partisi Kadın Fırkası’nı kurmaya çalışan Nezihe Muhiddin’den bugüne kadın hareketi

 

16.30 -17.00                           Kadın erkek eşitsizliğinden, toplumsal cinsiyet

eşitliğine doğru


17.00-17.15    
                       Kahve arası

 

17.00-18.00                            İş hayatındaki kadının doğal hakları

18.00-19.00                            8 Mart Haftası - Eşit Haklar Kokteyli