TGC Şiir ve Musiki Günleri yapıldı

TGC Şiir ve Musiki Günleri’nde, İTÜ Konservatuarı Öğretim Üyesi Erdoğan Eskimez mine konser verdi. Konuk şairler, Atatürk, öğretmen, barış şiirleri okudu

Geleneksel TGC Şiir ve Musiki Günleri’nde, “Atatürk”, “Öğretmen”, “Barış” ve ağırlıklı olarak “Kadına Şiddetle Mücadele” konuları işlendi.  Tülin Öztürk Ekici, Mualla Tetik ve Ahmet Özdemir’in sunumundaki programda, İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı öğretim üyelerinden saz virtüözü Erdoğan Eskimez mini konser verdi.  Günün anlamına uygun olarak Muhlis Akarsu’nun bir deyişi ile konserine başlayan Erdoğan Eskimez, İç Anadolu yöresinden ağıt örnekleri verdi. Ankara yöresi oyunlarından harmanlama saz resitaliyle müzik ziyafetini tamamladı.

TRT İstanbul Radyosu önceki müdürlerinden TGC üyesi Nail Ekici, öğretmenler ile ilgili yaptığı konuşmada Köy Enstitülerinin önemi ve işlevi üzerinde durdu. Öğretmen kökenli TGC üyesi Coşkun Yücedağ, Öğretmen Yazar Galip Uyar ve Av. Orhan Dökmen kadına şiddet konusunun hukuki ve gelenek görenek bağlamını anlatırken, Ata Türk, yüce önder Atatürk’ten söz etti. Cumba Kültür Sanat Platformu üyelerinin katıldığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Şiir ve Musiki günlerinde konuk şairler şiirlerini okurken, Funda Baklacı ve Mualla Tetik de şarkı esintisi getirdiler.

Zaman tünelinin kasım ayı içinde aramızdan ayrılan şairlerden, Gülten Akın, Mualla Orhon, Orhan Veli, Ümit Yaşar özel olarak hazırlanan görseller ve şiir örnekleriyle anılırken, Kadına şiddet ve Barış konusunda görseller sunuldu.

Babıali’nin geleneksel simit cay ikramıyla program sona erdi. 

TGC Şiir ve Musiki Günlerine katkı sağlayan konukların bazıları şunlardı:  Nail Ekici, , Erol Aktı, Muammer Tuncer, Coşkun Yücedağ, Şükrü Disanlı, Necati Mumay, Gülhan Kartay, Ümit Tuvan M. Güner Demiray, Ayten Ayna, Aysen Akdemir, Asuman Soydan Atasayar,  Esin Üçüncüoğlu, Meral Dalaman, Havva Purde, Mehmet Çiçek, Aydan Çiçek, Galip Uyar, Ata Türk, İhsan Kurt,  Deniz A. Tüzin, Ayşe Asuman Gülgün, Nihal Akgül, Muhsin Durucan, Mehmet R. Ünlü, Galip Uyar, Ata Türk, İhsan Kurt,  Orhan Dökmen,  Mürsel Adıgüzel,  Mehmet Tüter, Muhterem Alacahanlı, Ayşe Koç, Aydın Türkmen, Hatice Dökmen, Habib Kaymak, Cumhur Yücel, Metin Koca, Latif Mahmat, Gülay Samancı Pertez, Erol Pertez, Şafak Oğuz, Faziylet Sönmez,   Funda Baklacı, İbrahim Güleç…